Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
İkta ve Tımar Sistemini Feodal Yapıdaki Toprak Yönetimi ile Karşılaştırınız. Aralarındaki Benzerlik ve Farklılıklar Nelerdir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

İkta ve Tımar Sistemini Feodal Yapıdaki Toprak Yönetimi ile Karşılaştırınız. Aralarındaki Benzerlik ve Farklılıklar Nelerdir?

Aşağıda ikta ve tımar sistemini feodal yapıdaki toprak yönetimi ile karşılaştırınız. Aralarındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Feodalite yönetimlerinde bir kişinin tahakkümü altında binlerce kişi üretim için çalışmaktadır. Tarım toplumlarında feodal anlayışlar toprak ağalığının çıkmasında etkili olmuştur. Çiftçiler bir köy ağasının sahibi olduğu toprakları işlemekle geçimini sağlarken tarımın ekmeğini ağalar yani feodal idare yemektedir.

İkta ve tımar sisteminde ise toprak devlet tarafından işleyene bırakılmakta, masrafları devlet tarafından sağlanmakta ve sadece işlemesi ve hasat toplaması köylü tarafından yapılmaktadır. Burada topraktan elde edilen karlar da belli oranda toprağı işleyenlerle paylaşılmaktadır. Böylece devlet ve tebası bir nevi ortak bir şekilde hareket etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781