Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
İkna Etmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

İkna Etmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere ikna etmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

İkna etmek deyiminin anlamı:

Birini, bir konuda inandırmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. İkna etmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

İkna etmek deyiminin hikayesi:

Bir gün çocuklara ders veren bir hoca kani olmak kelimesinin anlamından bahseder. Kani kelimesi, tam olarak inanmak tatmin olmak anlamlarına gelir, der. Çocuklardan biri de ikna etmek ne demek diye sorar. Hoca da kani olmak kökünden gelir ve inandırmak anlamında kullanılır, der. Çocuk bu deyimin ilk ne zaman çıktığını merak eder.

Öğretmen de insanların çok susadıkları zaman kana kana su içtiklerinden bahseder. Kana kana su içmek, tatmin olmak, iyice doymak anlamına gelir der. Muhtemel ki insanların bir şeyi görerek iyice inanmaları da ikna olmaları anlamına geldiği için ikna etmek deyimi insanlar arasında kullanıla gelmiştir, der.

Çocuk da bu duruma ikna olarak öğretmenine bu özel ve güzel bilgileri verdiği için teşekkür eder. Eve giderek yeni deyimler ve kelimeler bulup öğretmenine sormaya devam etmeye karar verir. Böylece birçok kelime ve deyim öğrenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781