İç Salgı Bezleri Nelerdir?

Aşağıda iç salgı bezleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Sistemler, organizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Sistemleri oluşturan doku ve organlar bulunmaktadır. Doku ve organlar vücut içinde dengeyi meydana getirmektedir. Endokrin sistem de organizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Endokrin sistemde iç salgı bezleri doku ve organların yardımıyla kan yoluyla vücut iç dengesini sağlamaktadır. Endokrin sistemin faydası insanların büyüme ve gelişme faaliyetlerini idame ettirmektir. Bu nedenle endokrin sistemin sağlığının korunması için sağlıklı beslenme şartlarının yerine getirilmesi gerekir.

İç salgı bezleri şu şekildedir:

*Hipofiz bezi

*Tiroit bezi

*Böbrek üstü bezi

*Pankreas

*Eşeysel bezler

İç salgı bezleri beslenme, büyüme, gelişme, üreme, solunum, heyecan, korku, uyku gibi faaliyetlerin gerçekleşmesini sağlar. Endokrin sistemin sağlıklı bir şekilde faaliyetlerine devam edebilmesi için sağlıklı beslenme ve düzenli spor faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

vücudun iç dengesinin sağlanmasında kan oldukça önemlidir. Kanın temizlenmesi doku ve organları dolaşması ve gerekli mineralleri taşıyarak doku ve organların çalışmasını sağlaması söz konusu olmaktadır. Hormonlar da kan yoluyla taşınmakta ve iç dengenin oluşmasını sağlamaktadır. İnsanların kanı vücudunda her şeyin gerçekleşmesi için gerekli olan yakıt gibidir.

İç salgı bezleri bebeklikten ihtiyarlık dönemine kadar çalışmaya devam eder. İhtiyarlık döneminde bazı salgı bezleri işlevselliğini kaybeder. Böylece vücutta aksaklıklar meydana gelir.

İç Salgı Bezleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.