Hz. Yahya’ya Verilen 5 Emir Nedir?

Aşağıda Hz. Yahya’ya verilen 5 emir nedir kısaca olarak ele alacağız.

Hazreti Yahya a.s., Kur’an-ı Kerim’de adı geçen peygamberler arasında yer almaktadır. Peygamberlik vazifesini Irak ve Şam dolaylarında gerçekleştirdiği ve ümmetini doğru yola sevk etmek için uzun uğraşlar vererek tebliğler yaptığı bilinmektedir. Kur’an-ı Kerim’de Yahya a.s. ile ilgili olarak birçok şey anlatılmaktadır.

Hazreti Yahya a.s.’a gelen vahiylerden biri de ümmetine beş emri yerine getirmesi için telkinde bulunmasıydı. Bu beş emir onun ümmetinin kurtuluşu için yetecek olan kurallar olarak bilinmektedir.

Hazreti Yahya a.s.’a verilen 5 emir şu şekildedir:

*Allah’a asla şirk koşmayın.

*Allah için oruç tutun.

*Allah için namaz kılın.

*Allah için sadaka verin.

*Allah’ı çokça zikredin.

İslam’ın da temellerini oluşturan bu beş emir, insanlığın kurtuluş reçetesi olarak her peygamberin ümmetini ihtar ve ikaz ettiği konular haline gelmiştir. Maddi ve manevi olarak Allah için hizmet etmek ve Allah için mücadele ederek ibadetlerini yerine getirmek peygamberlerin uyardığı ve cennetle müjdelediği konular olmuştur.

Hazreti Yahya a.s. da bu beş emri ümmetine bildiren ve onların doğru yola ulaşması için mücadele eden peygamberlerden biri olmuştur. Ümmeti onu zorlasa da sabrederek tebliğ etmeye devam etmiş ve insanları uyararak kurtulmalarına vesile olmak istemiştir. İbadetleri yerine getirmek ve Allah için yapmak en önemli emirlerdir.

Hz. Yahya’ya Verilen 5 Emir Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.