Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Veda Hutbesi’nde Verdiği Mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadasındaki Yaşantıyla Karşılaştırarak Söyleyiniz. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Veda Hutbesi’nde Verdiği Mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadasındaki Yaşantıyla Karşılaştırarak Söyleyiniz.

Aşağıda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Veda Hutbesi’nde verdiği mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadasındaki yaşantıyla karşılaştırarak söyleyiniz kısaca olarak ele alacağız.

Hazreti Muhammed a.s.v., vefatına yakın son haccını yaparak bu hac vazifesi sırasında bir de hutbe irad etmiştir. Bu hutbede kadınların Allah’ın emaneti olduğundan, faizin haram olduğundan bahsederek, Kur’an ve sünneti emanet bıraktığını açıklamıştır.

Cahiliye döneminde tefecilik ve paradan para kazanma olayları faizli bir şekilde yapıldığı için faiz haram kılınmış ve zekat emredilmiştir. Bunun devam etmesi için faizin haram olduğu yeniden ihtar edilmiştir. Bununla beraber cahiliye döneminde kadınlara değer verilmediği için eski alışkanlıklara dönülmemesi adına kadının Allah’ın emaneti olduğu tekrar ihtar edilmiş ve ona göre davranmak gerektiğinin üstünde durulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781