Hürriyet ve İstiklal Benim Karakterimdir Sözü ile İlgili Yazı

Aşağıda hürriyet ve istiklal benim karakterimdir sözü ile ilgili yazı kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, “Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir.” demiştir. Özgürlük ve bağımsızlık, Türk millerinin de karakteridir. Tarih boyunca Türkler, kendilerine yurt tutmak ve hayatlarına özgür iradeleri ile devam etmek için savaşlara girmiş ve devletler kurup devletler yıkmışlardır.

Mustafa Kemal dönemi olarak bilinen yakın tarihte de bu olayların derinden yaşanması bağımsızlık ve özgürlük mücadelelerinin verilmesi, tarihi şuurun devamlılığı sayesinde düşmana hezimetin yaşatılması bakımından son derece önemli günler olmuştur.

Hürriyet ve istiklal, hayatımızın bir parçası olarak yaşanmaktadır. Türk milleti asla tahakküm altına girmemiş ve tahakkümde bulunmamıştır. Bu nedenle adil devlet anlayışı ve devlet düzeni ile dünya tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur. Günümüzde hiçbir millet, Türk tarihine temas etmeden kendi tarihini yazmamaktadır.

Özgürlük ve bağımsızlık, insanların hayattaki en önemli değerlerinden biridir. Bu değerlere sahip olmak insanların hayatını kolaylaştırmak ve zulümlere engel olmakta ve adaletin sağlanmasında etkili olmaktadır. Özgürlük ve bağımsızlık birbirinden ayrılmayan iki değer olarak yaşanmaktadır.

Özgürlük ve bağımsızlık olmadan insanların haklarına ve sorumluluklarına sahip olmaları, vazifelerini yerine getirmeleri imkansızdır. İnsan haklarının korunması ve gerçekleştirilmesi de buna bağlıdır. Mustafa Kemal de bu nedenle bu sözü söylemiştir.

Hürriyet ve İstiklal Benim Karakterimdir Sözü ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.