Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Homolog Kromozom Nedir? Kısaca

Aşağıda homolog kromozom nedir kısaca olarak ele alacağız.

Kromozomlar, genetik varyasyonların aktarılmasını sağlayan hücre altı parçacıklar olarak bilinmektedir. Kromozomlardaki farklılıklar genetik farklılıkların da oluşmasını sağlayarak genetik aktarımın gerçekleşmesini sağlar. Homolog kromozomlar da genetik varyasyon ve kalıtımın gerçekleştirilmesi bakımından önemlidir. Gen dizilişlerinin meydana gelmesi aynı olabileceği gibi farklı da olabilir.

Homolog kromozom, biri anneden biri babadan gelen aynı şekil ve büyüklükte olan ve aynı karaktere etki eden kromozomlar olarak bilinmektedir. Böylece aynı veya farklı gen dizilişlerinin meydana gelmesi söz konusu olarak kalıtımsal devamlılık nesiller boyu sürebilir.

Genetik çalışmaların yapılmasında insan genomunun ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bazı etik kuralların dışına çıkılması tehlikesi bu çalışmaları yavaşlatmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nurgül dedi ki:

    selam kankiler, Homolog Kromozom Nedir? Kısaca yazısını ödevim için kullandım, ben çok beğendim Trabzon birincisi Nurgül olarak herkesi öptüm.

  2. ilayda dedi ki:

    gerçekten özenle hazırlanmış kankiler, Homolog Kromozom Nedir? Kısaca hemen yazdım, Muş okulları arasından birinciyim, bu arada kıskanmayın.

  3. derya dedi ki:

    ben fazlasıyla beğendim işime yaradı bu yazı ellerinize sağlık.

Yorum Yaz