Hesabını Bilmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere hesabını bilmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Hesabını bilmek deyiminin anlamı:

Boş yere para harcamamak, tutumlu olmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Hesabını bilmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Hesabını bilmek deyiminin hikayesi:

Zamanın birinde bir köyde yaşayan yaşlı bir adam hayatı boyunca yalnız yaşamış ve tecrübeli olduğu için herkesin akıl danıştığı biri olarak hayatına devam edermiş. Bu kişi bilge bir kişi olarak tanınır ve insanlardan da itibar görürmüş. Bu nedenle insanlar dertlerini sıkıntılarını ona gelip açarmış.

Adam gayet tutumlu, israftan uzak ve bilinçli bir hayat yaşarmış. Yanına gelen kişiler ise bunun nasıl olduğunu sorarmış. Bu bilge adam da hesabını bilmek gerekir, arkadaşlar, dermiş. Yanına gelenler de buna çok şaşırıp bu da ne demek yani, diye sorarlarmış.

Bilge adam ise hesabını bilmek, boş yere para harcamamak, sağlığı heba etmemek, doğru ve yararlı şeylerle uğraşmak gerek demiş. Böylece uzun ömürlü, sağlıklı, mutlu bir hayatı yaşamak mümkün olur, demiş. Herkes bilge adamın bu sözlerini hayranlıkla dinlemiş ve ondan sonra hayatlarında uygulamaya başlamışlar.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.