Haliç’in Temizlenmesinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Aşağıda Haliç’in temizlenmesinde kullanılan yöntemler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Haliç, İstanbul’da bulunmaktadır. Haliç, Altın Boynuz olarak bilinmektedir. Eyüpsultan civarında yer alan Haliç, İstanbul Boğazına açılmakta ve oradan da Marmara’ya doğru hareketi sağlamaktadır. İki deniz arasında bulunan İstanbul şehrinde Altın Boynuz olan Haliç, Avrupa topraklarında tarihi yarım adada yer almaktadır.

Haliç, uzun yıllar önce kötü kokuları esiri olarak çevreye zarar vermekteydi. Haliç’te suyun temizlenmesi ve çamurun taranması için kollektör mekanizmalı cihazların kullanılarak çamurun kurutulması söz konusu hale gelmiştir. Yaklaşık 23 yıldır da Haliç’in temizlenmesi ve suyunun berraklaşması devam ettirilmektedir.

Haliç’in temizlenmesiyle birlikte çevreye olan zararları azaltılmıştır. Böylece kötü kokulardan arındırılmış bir altın Boynuz ortaya çıkmıştır. Çamurun taranması ve kurutularak bertaraf edilmesi Haliç’te uygulanan bir yöntem olarak belli aralıklarla Haliç’te ve Haliç gibi olan yerlerde özellikle kullanılmaya devam etmektedir.

Haliç’in temizlenmesi ile beraber İstanbul önemli bir doğa harikasına kavuşmuş ve şehrin de itibarı artmıştır. Temizleme çalışmalarında çok sayıda iş makinesi çalışmış ve binlerce insan görev almıştır. El birliği ile yapılan temizlikte belediye hizmetleri gece gündüz çalışmaya devam etmiştir.

Haliç eski sağlıklı günlerine ve temiz günlerine kavuştuktan sonra Haliç etrafı da sosyal tesisler olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bir kısmı da halkın sosyal faaliyet alanı olarak belirlenmiştir.

Haliç’in Temizlenmesinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.