Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Halet Çambel Kimdir Hayatı Kısaca

Aşağıda Halet Çambel kimdir hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Halet Çambel, 27 ağustos 1916 yılında dünyaya gelmiştir. Hasan Cemil Çambel’in kızıdır. Babası ateşe iken Berlin’de dünyaya gelmiştir. Ailesi ile birlikte yurt dışında bir müddet yaşamak zorunda kalmıştır. Birinci Dünya Savaşı sıralarında İsviçre ve Avsturya’da yaşamışlardır. Savaşın ardından İstanbul’a dönmüşlerdir.

Halet Çembel, 1930 yılında Robet Kolej’e başlamıştır. Lise yıllarında sporla yakından ilgilenmiştir. Spor dalları arasında eskrimde başarılı olmuştur. 1936 yılında olimpiyatlara katılan eskrim dalındaki ilk kadın sporcudur. Profesyonel spor hayatına başlamadan önce 1935 yıllarda Sorbonne Üniversitesi’nde Arkeoloji okumuştur.

1940 yılında İstanbul Üniversitesi – Edebiyat Fakültesi’nde asistanlık yapmıştır. 1944 yılında doktorasını tamamlamıştır. Ön Asya dilleri üzerine çalışmalar yaparak Hitit konusunda uzmanlaşmıştır. İstanbul Üniversitesi – Edebiyat Fakültesi’nde Prehistorya Bölümü’nün kurucusu olarak bilinmektedir.

Halet Çembel, Türkiye’ye döndükten sonra evlenme kararı almıştır. Şair olan Nail Çakırhan ile 1938 yılında evlenmiştir. Ardından yetmiş yıl boyunca Arnavutköy’de babasından miras kalan evde yaşamıştır. 2008 yılında eşini kaybetmiştir. 12 Ocak 2014 yılında 98 yaşında Arnavutköy’deki evinde ölmüştür.

Halet Çambel, arkeolog ve Hitit dili uzmanı olarak bilinmektedir. Üniversite birimlerinde aldığı görevlerle akademik başarılar elde etmiştir. Halet Çambel, hayatı boyunca sürekli olarak çalışmış ve kendinden sonrakilere ilham kaynağı olmayı başarmıştır.

Babası, Mustafa Kemal’in yakın arkadaşı olan Halet Çambel, bir kadın olarak sporla da ilgilenen profesyonel anlamda eskrim yapan ve olimpiyata katılan ilk bayan Türk sporcu olma özelliğine de sahiptir.

Halet Çambel Kimdir Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Selma dedi ki:

    güzel yazıya güzel derim, çünkü Halet Çambel Kimdir Hayatı Kısaca mükemmel ötesi olmuş, Ben Kocaeli il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

  2. sema dedi ki:

    Valla teşekkür ediyorum Türkçe ödevimde işime çok yaradı elinize sağlık süpersiniz.

Yorum Yaz