Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2019

Gümüş Kanat Kitap Özeti ve Kahramanları İncelemesi

Aşağıda gümüş kanat kitap özeti ve kahramanları incelemesi kısaca olarak ele alacağız.

Gümüş Kanat isimli eserin konusu şu şekildedir:

İyiliklerin karşılıklı olduğu ve yapılan iyiliklerin her zaman geri döneceği, kötülüklere maruz kalındığında da asla umudun kaybedilmemesi gerektiğini ortaya koyan, dostluk, arkadaşlık, aile ortamının toplumda önemli olduğunu vurgulayan bir konuya sahip olarak yazılan bir eserdir.

Gümüş Kanat isimli eserin özeti şu şekildedir:

Celil ve Süzen ailesinin biricik çocukları 11 yaşındaki Kemal, meraklı ve afacan bir çocuktur. Babası matbaada çalışarak geçimlerini sağlamaktadır. Bir gün babası matbaada parmaklarını makineye kaptırınca sakat kalır. Çalışamayacağına dair haberi alınca çok üzülür.

Aileye bakma vazifesi Kemal’e geçer. Kemal, 11 yaşında okulu bırakmak ve çalışmak zorunda kalır. Kitapçı Nevzat Bey’in yanında çalışmaya başlar. Evin geçimini üstlendiği için çok yorgun olarak çalışır ve gecesini gündüzüne katar. Yarı uykulu yarı uyanık gezerken böyle bir hengamede Gümüş Kanat isimli bir kuşu rüyasında görür. Bu kuş Nevzat Bey’in de kuşlarına benzemektedir.

Gümüş Kanat hayatında bir dönüm noktası olur. Bir gün matbaada bir pula rastlar. Bu gümüş kanatlı bir kuşun puludur. Bu pulun çok değerli olduğunu öğrenir. Almak yerine Nevzat Bey’e haber verir. Nevzat Bey de babasından kendisine kaldığı zaten bu pulu ona vereceğini söyler.

Kemal, pulu satar. Pulcu Mikloş Efendi bir pul koleksiyoneri ve satıcısı olarak pulu alır. Parayla kendilerine bir ev alan Kemal’in patronu Nevzat Bey de vefat eder. Vasiyetini yerine getirmek isterler. Gümüş Kanat herkese yardım eder. Kemal’in arkadaşı Ayhan iş bulur. Kemal’in vefakar ve cefakar annesine destek olur. Celil Bey’e de moral olur.

Aslında Gümüş Kanat, aile olmak, birlik olmak, sevmek ve sevilmek anlamlarına gelir. Kemal, çevresindeki herkese iyilikler eder, kötülüklere maruz kaldığında da asla ümitsizlik göstermez. Gümüş Kanat, onların hayatında bir simge olmuştur. Bu simge onlara asla pes etmemeye ve sürekli olarak bir arada olmaları gerektiğini öğütlemiştir.

Gümüş Kanat, aileye can suyu veren, güç veren, kuvvet veren, moral veren bir semboldür. Samimiyetin önemli olduğunu, samimiyetsiz dostlukların da geçici olduğu öğretir. Gümüş Kanat, herkese bir şey öğretir ve her şeye bir anlam katar. Bütün hayatları değiştirir ve iyiliğin yayılmasını ve yaygınlaşmasını sağlar. Gerçek dostlukları arttırır.

Gümüş Kanat isimli eserin kahramanları şu şekildedir:

*Kemal: İyilikler dolu bir on bir yaşında bir çocuktur.

*Ayhan: Kemal’in arkadaşıdır.

*Celil: Kemal’in babasıdır.

*Mikloş Efendi: Pul satan bir Macaristanlıdır.

*Naf: Kemal’in kedisidir.

*Nevzat Bey: Yakınlarını depremde kaybetmiş orta yaşın üzerinde olan biridir.

*Süleyman Ağa: Matbaanın kapıcısıdır.

*Süzen: Kemal’in annesidir.

*Usta Barba: Matbaada usta başıdır.

Gümüş Kanat Kitap Özeti ve Kahramanları İncelemesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceren dedi ki:

    merhaba arkadaşlar, Gümüş Kanat Kitap Özeti ve Kahramanları İncelemesi ödevim için kullandım, ben Muş birincisi ceren hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

Yorum Yaz