Güme Gitmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere güme gitmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Güme gitmek deyiminin anlamı:

Hiçbir işe yaramamak, karışıklığa gelerek etkisiz kalmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Güme gitmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Güme gitmek deyiminin hikayesi:

İnsanlar ne yaparlarsa yapsın bazı şeylerin akıbetini değiştiremezler. Böyle durumlarda verilen emeklerin heba olması, zamanın ziyan olması, enerjinin boşa harcanması da söz konusu olmaktadır. Böyle durumlarla karşılaşıldığı zaman güme gitmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Güme gitmek, boşa harcanmak, zayi olmak, ziyan olmak, etkisiz kalmak anlamlarına gelmektedir. İnsanların hayatında bazı planların boşa çıkması, amalara ulaşamamak, hedeflere varamamak durumlarında da kullanılmaktadır.

Güm, yansıma anlamıyla bir patlama sonucunda çıkan ses anlamına gelir. Bu durumun işin boşa çıkması, patlaması durumuna benzetilmesi güme gitmek deyiminin de oluşmasını sağlamıştır. Deyimler kalıp yargılardır. Mecaz anlamlı olarak kullanılır. Gerçek ya da yansıma anlamında dışında da kullanılır. Anlamları ve kullanımları asla değişmez. Ağızdan ağza nesilden nesle sözlü olarak ve devamında yazılı olarak aktarılmıştır. Güme gitmek deyimi de bu şekilde kullanılan deyimler arasındadır.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.