Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Güherçile Nedir

Güherçile Nedir,Güherçile Ne Demek, Güherçile Nerede Bulunur

Güherçile, doğal halde bulunan başlıca üç nitrat türünün ortak adı. Bunlar adi güher­çile olarak adlandırılan potasyum nitrat (KNO3), Şili güherçilesi denilen sodyum nitrat (NaNO3) ve duvar güherçilesi ya da toprak güherçilesi denen kalsiyum nitrattır (Ca[NÖ3]2). Çoğunlukla, alkalilerle ve top­rak alkalilerle karışmış halde bulunan azot­lu maddelerin yükseltgenmesi sonucunda oluşan güherçile, çiçeklenmeler biçiminde ortaya çıkar.

Yer yüzeyinde duvarların ve kayaçların üzerinde ve mağaralarda kabuklar halinde bulunan potasyum nitrata İspanya, İtalya, Mısır, İran ve Hindistan’da bazı toprak türlerinin içinde de rastlanır. ABD’de Ken- tucky, Virginia ve Indiana’daki büyük ki­reçtaşı mağaralarında görülen güherçile çö­kellerinin, mağaranın üstünü örten toprak katmanlarından kaynaklandığı ve suların aşağı süzülmesiyle mağaranın içinde birikti­ği sanılmaktadır. Eskiden barut yapımında kullanılan güherçilenin üretilmesine yönelik olarak Fransa’da, Almanya’da ve birçok başka ülkede güherçile plantasyonları ku­rulmuştu; buralarda hayvan dışkıları ya da öteki çürüyen organik maddeler alkalilerle (örn. kireç) karıştırılarak yığınlar halinde atmosfer etkisine bırakılıyordu. Bir zaman­lar başta astım olmak üzere birçok hastalı­ğın tedavisinde kullanılan potasyum nitrat­tan günümüz tıbbında yalnızca idrar söktürücü olarak yararlanılmaktadır. Cinsel is­tekleri bastırmada yararlı olduğu söylentile­ri ise tümüyle gerçek dışıdır.

Potasyum nitrat beyaz renklidir ve suda çözünür. Camsı bir parlaklığı, serinletici ve tuzlu bir tadı vardır.

Sodyum nitrat, adi güherçile ile aynı koşullarda oluşur. Güney Amerika’da geniş alanları kaplayan çökellerde, özellikle Şili’ deki Tarapacâ ve Antofagasta bölgelerinde yaygın olarak rastlanan sodyum nitratın en önemli kullanım alanı nitrik asit sanayisi ve özellikle de gübre üretimidir.

Bir zamanlar ahırların duvarlarında çi­çeklenmeler halinde yaygın olarak görülen kalsiyum nitrat günümüzde atmosferdeki azottan elde edilir ve temel olarak gübre ve nitrik asit üretiminde kullanılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz