Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Güç Santrallerinde Elektrik Enerjisi Nasıl Üretilir?

Güç santrallerinde elektrik enerjisinin nasıl üretildiğini araştırınız ve elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla tartışınız.

Televizyon, bilgisayar, fırın, bulaşık makinesi gibi elektrikli araçların kaynağı şehir elektriğidir. Şehir elektriğinin üretildiği yerlere güç santralleri adı verilir. Hidroelektrik, termik, jeotermal, nükleer ve rüzgâr santralleri elektrik enerjisinin üretildiği başlıca santrallerdir. Bu santrallerde hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren araçlara jeneratör adı verilir. Jeneratörler yapısında bulunan türbin denilen sistemlerin dönmesiyle elektrik üretir.

Hidroelektrik santrallerde yüksekten bırakılan su, türbinin küreklerini harekete geçirir. Bu hareket jeneratöre aktarılır. Tıpkı bir bisikletin dinamosunda olduğu gibi metalden bir makaranın içinde bir mıknatıs döner. Bu sırada, dalganın dönmesiyle oluşan mekanik enerjiden, makara içerisindeki elektronların harekete geçirilmesiyle elektrik enerjisi oluşur.

Rüzgâr santrallerinde ise rüzgârın etkisiyle türbinler döner. Bu hareket sonucu elektrik enerjisi üretilir.

Kömür, linyit, doğal gaz gibi madenlerin yakılması sonucu ısı açığa çıkar. Termik santrallerde bu ısı buharlaştırılarak türbinlere gönderilir. Türbinlerin hareketi sonucu hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüşür.

Jeotermal elektrik santrallerinde ise yer altından çıkarılan termal sular ile yüksek basınçta buhar elde edilir. Buhar türbinlerine püskürtülen buhar, türbinin dönmesini sağlayarak elektrik üretimini gerçekleştirir.

Artan enerji ihtiyacını karşılamak için geliştirilen santrallerden biri de nükleer santrallerdir. Nükleer santrallerde nükleer yakıtlardan elde edilen enerji ile buhar üretilir. Bu buhar jenaratör türbinlerini döndürerek elektrik enerjisi üretilmesini sağlar.

Nükleer santraller, enerji üretmek için önemli bir kaynaktır. Nükleer santrallerde çevreyi kirletmeden daha fazla enerji üretmek mümkündür. Ancak nükleer santraller kullanılırken güvenlik tedbirleri en üst düzeyde alınmalıdır.  Güç Santrallerinde Elektrik Enerjisi Nasıl Üretilir? Konusunda Bilgi Verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz