Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Gözü Yükseklerde Olmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Gözü Yükseklerde Olmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere gözü yükseklerde olmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Gözü yükseklerde olmak deyiminin anlamı:

Hala bulunduğu durumdan daha yüksek bir duruma ya da mevkiye çıkmak istemek, böyle bir amacı gütmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Gözü yükseklerde olmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Gözü yükseklerde olmak deyiminin hikayesi:

İnsanlar her zaman ihtiraslarla doludur. Hırs sahibi insanlar hayatta daima başarılı olmak isterler, hataları, kusurları ve başarısızlıkları asla kabul etmezler. Bu tür insanların hayatında daima ileri gitmek vardır, geride olmayı ve geri kalmayı kabul etmezler.

Bir gen de bu duygularla sürekli olarak hayaller kurmaktadır. Bu hayalleri daima daha çok kazanmak üzerine kuruludur. Kazanınca maddi gücün kendine itibar getireceğine inanmaktadır. Bu hali ailesini de çok düşündürmektedir. Ne kadar nasihat etseler de çaresiz kalmaktadırlar.

Babası oğlum kendini bu kadar yıpratma, kanaatkar ol, tamahkar olma, yükseklerde işin olmasın der. Oğlu da benim gözüm yüksek mevkilerde, yüksek maaşlarda der. Babası da gözü yüksekte olan adam kimseye fayda sağlamaz der. Bu söz de bir deyim olarak toplumdaki bu tipte ve karakterdeki kişiler için kullanılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781