Gözü Kararmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere gözü kararmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Gözü kararmak deyiminin anlamı:

Açlıktan, yorgunluktan gözleri iyi göremez bir durumda olmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Gözü kararmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Gözü kararmak deyiminin hikayesi:

Göz kararması, tansiyon düşmesi, baş dönmesi gibi durumlarda kan basıncına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Kan basıncının düşmesi sonucunda göz kararması yaşanır. Fakat mecaz anlamlı olarak göz kararması, yorgunluk hissinin oluşması, sinirlenmek, heyecanlanmak gibi yüksek duygu durum değişiklikleri sırasında yaşanmaktadır.

Bu nedenle gözü kararmak deyimi sıklıkla kullanılan ve dilimizde tercih edilen deyimler arasında yer almaktadır. Gözü kararmak hem öfkelenmek hem de yorgunluk belirtisini ifade etmek için kullanılan bir deyim olarak iki farklı anlama gelmektedir. Dilimizde her iki haliyle de yerleşmiş vaziyettedir.

Deyimler kalıp yargılar olarak kullanılmaktadır. Mecaz ve yan anlama gelmektedir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturmaktadır. Deyimler tarih boyunca ağızdan ağza nesilden nesle aktarılarak ve devamında yazıyla kaydedilerek günümüze kadar korunmuştur. Deyimler dilimizde sıklıkla kullanılan ve yerleşik hale gelen dil unsurları olarak kabul edilmektedir. Deyimler anlam değişimine uğramaz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.