Göz Gezdirmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere göz gezdirmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Göz gezdirmek deyiminin anlamı:

Bir yeri, bir şeyi incelemeden bakıp geçmek ya da çabucak incelemek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Göz gezdirmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Göz gezdirmek deyiminin hikayesi:

Bir öğretmen görev aldığı hemen her yerde kütüphane kurmayı hedeflemiştir. Bunun nedeni insanlara okumayı öğretmek, insanları buna alıştırmaktır. Bunun için de hayatını kitaplara adamıştır. Sürekli okuma halinde olarak çocuklara ve gençlere de tavsiyelerde bulunmaktadır.

Bir gün bir kütüphaneye öğrencilerini toplar. Herkese bir kitap verir. Bir saat boyunca okumaları ister. Bir öğrencisi bir saat olmadan kitabı okuduğunu söyler. Tabi bu duruma öğretmen inanmaz ve onun sıkıldığını düşünür. Bunu ne çabuk okudun, yoksa göz mü gezdirdin der, Çocuklar bunu öğretmene sorarlar. Öğretmenleri de çocuklara yani çabuk çabuk sayfaları atlamış, okumadan bakıp geçmiş der.

Çocuklar bu sözü çok beğenir. Daha sonra bu sözün eski kitaplarda da yeri olan bir deyim olduğunu ve bir yere çabucak bakmak, anlamına geldiğini öğrenerek kullanmaya başlarlar. Böylece deyim olarak yaygınlaşır.

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.