Gölgede Bırakmak Deyimi ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda gölgede bırakmak deyimi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Gölgede olmak mecaz olarak karanlıkta kalmak ve mahrum olmak anlamlarına geldiği gibi geride kalmak anlamına da gelebilir. Gölge, cisimlerin arkasında oluşan ve karanlık olan bir bölge olarak bilindiği için gerçekte hayatta deyimlerin mecaz anlamlı olarak kullanılmasından hareketle karanlıkta kalmak mahrumiyet yaşamak, arkada olmak da geride kalmak anlamlarına gelebilir.

Gölgede bırakmak deyimi daha çok bu anlamların dışında olarak bir şeyin önüne geçerek onu engellemek, unutturmak, geride bırakmak anlamında kullanılır. Mesela bir futbolcunun takımında öne çıkarak goller atması, diğer gol atamayan arkadaşlarını gölgede bırakması anlamına gelebilir.

İnsanların hayatı sürekli olarak mücadele ile geçer. Zor ve çetrefilli hayat mücadelesinde insanların süreli olarak bir şeyleri geride bırakmaları gerekebilir. Daha çok kendileri ile ilgili olan konularda insanların sürekli gelişim göstererek konumlarını koruması gerekebilir. Bu nedenle insanların hemen her zaman rekora koşması gerekebilir. İşte böyle durumlarda insanlar eski günleri gölgede bırakacak yeni ve yerinde hamleler yaparak hayatta kazanabilirler.

Deyimler anlamı ve anlatımı derinleştiren ve zenginleştiren dil unsurları olarak kullanılır. Fakat deyimlerin gerçek anlamlarıyla hayatta karşılıkları da olabilir. Bu nedenle atalarımız bu deyimleri tecrübeleri yoluyla da dillerinde yerleşik hale getirmiş olabilir. Gölgede bırakmak deyimi de böyledir.

Gölgede Bırakmak Deyimi ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.