Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Gece Kuşu Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Gece Kuşu Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere gece kuşu deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Gece kuşu deyiminin anlamı:

Her gece dışarılarda eğlenen, eve geç dönen kimse, gece eğlenmeyi, gezmeyi seven kimse anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Gece kuşu deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Gece kuşu deyiminin hikayesi:

Mahallenin birinde geceleri bir türlü uyuyamayan bir genç gece vakti pencereye çıkarak yola saatlerce bakarmış. Yola bakarken ağaları, gökyüzünü ve yıldızları da seyredermiş. Yıldızlara bakarken hayaller kurar ve olmak istediği yerleri bir bir gözünün önüne getirirmiş.

bu durum çok geçmeden mahalle halkının da dikkatini çekmiş. Bir gece, iki gece üst üste derken bu durumun her zaman devam ettiğini ve bu gencin özellikle gece saatlerinde pencereye çıkarak bu şekilde davrandığını müşahede etmişler.

Köylü bu gence gece kuşu adını koymuş. Gece kuşu geceleri uyumayan ve bu şekilde etrafı izleyenler için kullanılan bir söz olarak halk arasında yayılmış. Bu şekilde mahallede meşhur olan genç gündüzleri de yarı uyur yarı uyanık vaziyette işlerini halletmeye devam edermiş. Hayatı da evlenene kadar bu şekilde geçtikten sonra evlenince düzelmiş.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781