Geç Yiğidim Geç Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere geç yiğidim geç deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Geç yiğidim geç deyiminin anlamı:

“Benden güçlü olduğu için çatışmak istemiyorum, ne yaparsa yapsın” anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Geç yiğidim geç deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Geç yiğidim geç deyiminin hikayesi:

İnsanlar hayatlarında irade ortaya koyarlar. Karar ve tercihler insanların hayattaki yollarının belirlenmesinde oldukça etkilidir. Bazı durumlarda cesur olan insanlar bazı durumlarda da vazgeçmeyi bilmektedir. Geç yiğidim geç deyimi de bir işi yapmaktan vazgeçmek, o işle ilgilenmemek anlamına gelmektedir.

İnsanlar kendilerini aşan bir durum karşısında ya da kendilerinden güçlü biriyle karşılaştıklarında geç yiğidim geç deyimini kullanarak kararlarını, tercihlerini değiştirirler ve farklı bir yola girerek vazgeçtiklerini ortaya koyarlar. Geç yiğidim geç deyimi de bu şekilde kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Deyimler kalıp yargılar olarak kabul edilmektedir. Mecaz anlamda kullanılır. Cümlenin ögeleri gibi çekim eki alabilir, fiil ve fiilimsi olarak da kullanılabilir. Deyimlerin anlamları değişmez, herkes tarafından bilinir. Deyimler dilde anlamı ve anlatımı zenginleştiren dil unsurlarıdır. Bu nedenle sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.