GDO Nedir Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Aşağıda GDO nedir olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

GDO, genetiği değiştirilmiş organizma anlamına gelmektedir. Genetik alanında yapılan çalışmalar organizmaların da kalıtımsal özelliklerinin değiştirilmesiyle bir merhaleye ulaşmıştır. Genetik alanında yapılan çalışmalar özellikle kalıtımsal gelişim, büyüme ve bulaşıcı hastalıkların iyileştirilmesi noktasında fayda sağlamak için yapılmaktadır.

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanları da bulunmaktadır. Genetiği değiştirilmiş ürünler genetik çalışmaların yapılması bakımından olumlu  karşılanmakta, gıdalara uygulanması ve gıdaların özelliklerinin değiştirilmesi bakımından olumsuz karşılanmaktadır.

GDO, insan sağlığına ve özellikle bebek sağlığına oldukça zararlıdır. Genetiği değiştirilmiş organizmaların yardımıyla üretilen ürünlerin tüketilmesi sağlığın zarar görmesine neden olmaktadır. Kalıtsal hastalıkların yaşanmasına, bulaşıcı hastalıklara yakalanma noktasında GDO etkin bir rol oynamaktadır.

Genetik çalışmaların yapılmasında , kalıtsal hastalıkların sorunlarının çözülmesinde GDO sayesinde kobaylar üretilmekte ve deneyler yapılarak iyileştirme ve tedavi yöntemleri ortaya konmaktadır. Böylece sağlığın korunmasında önemli adımlar atılmaktadır.

Günümüzde GDO daha çok zararlı yönleriyle ortaya çıkmaktadır. GDO, gıda ürünlerinde doğrudan etki alanı oluşturmakta ve sağlığı tehdit altında bırakmaktadır. Bu riskin giderilmesi için organik gıda tüketiminin yaygınlaştırılması söz konusu olmakta ve özellikle sebze ve meyve tüketiminde toprak bakımı faaliyetlerine özellikle dikkat edilmektedir. GDO, geri dönüşü olmayan olayların yaşanmasına neden olarak insanlığa ve doğaya zarar verebilir.

GDO Nedir Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.