Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Gazetenin Hayatımızdaki Yeri Nedir?

Aşağıda gazetenin hayatımızdaki yeri nedir kısaca olarak ele alacağız.

Süreli yayınlar geçmişten günümüze kadar insan hayatında sosyal iletişim alanlarında sıklıkla kullanılan araçlardan biri olmuştur. Kitle iletişim araçlarında yayın tarihi boyunca en etkili unsurlardan biri olan gazete, günümüzde internetin keşfi ve yaygınlaşmasıyla eski etkisini kaybetmeye başlamıştır.

Basılı yayın olarak günlük haberlerin ve haftalık değerlendirme ve dünya takibinin yapıldığı gazetelerde, kültür, sanat, siyaset, tarih, güncel olaylar yer almaktadır. Haber değeri olan olayların insanlara ulaştırılmasında ve farklı fikirlerin gündeme gelerek gün yüzüne çıkmasında gazete önemli bir yere sahiptir.

Gazeteler günlük olarak yayınlanan süreli basın yayın organları olarak hizmet vermektedir. Yerelde ve taşrada basılan gazeteler köy, kasaba, ilçe gibi alanlarda haberlerin yayılmasını ve insanların bilgilenmesini de sağlamaktadır.

Ulusal yayın olarak da hizmet veren gazeteler yayıncılık açısından devlet ve özel kurumlar eliyle basılmakta ve yayılmaktadır. Resmi gazeteler devlet işlerinin halka duyurulması için basılan ve resmi yayın yapan gazetelerdir. Özel gazeteler ise ilanların, haberlerin ve makalelerin yer aldığı belli bir görüş ya da ideolojiye bağlı olarak da basılmaktadır.

Gazeteler farklı fikirlerin ve görüşlerin yer aldığı fikir hürriyetinin öne çıkmasını ve basılı yayınların da gelişmesini sağlayan kitle iletişim araçları olarak basılmakta ve satılmaktadır. Gazete okuma işi bir kültür olarak algılanmakta ve devamlı gerçekleştirilen bir faaliyet olarak yapılmaktadır.

Gazetenin Hayatımızdaki Yeri Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nursima dedi ki:

    bizim hoca çok beğendi, Gazetenin Hayatımızdaki Yeri Nedir? harika olmuş, sınıfın en çalışkan kızı olarak yazıyorum. :) kıskananlar çatlasın

Yorum Yaz