Gaza ve Cihat ile İlgili Bir Metin

Aşağıda gaza ve cihat ile ilgili bir metin kısaca olarak ele alacağız.

Gaza ve cihat, İslam adına yapılan bir savaş düzenini oluşturmaktadır. Bu savaş düzeninde savaş hukukunu ortaya koyan bir hukuk kuralları manzumesi olarak İslam dini, tedafüi bir savaş stratejisinin benimsenmesini istemiştir. savunma amaçlı olan bu gaza ve cihat modeli, düşmanın haksızlıklarına, zulümlerine, adaletsizliklerine, hilelerine karşı ancak bir saldırı mahiyeti kazanmaktadır.

Bir insanın ölmesi, bütün insanlığın ölümü gibidir kuralını getiren din, savaşta nefsiyle hareket edip de hışımla insanlara saldıran kişileri de men etmiştir. Bir kişinin zahiren Müslüman olduğunu açıklamasının ardından savaş yerinde de olsa öldürülmesi bu nedenle caiz değildir. Peygamber a.s. bu konuda, kalbini mi açıp baktınız, ikazı yapmıştır.

Gaza ve cihat, farzdır. Gaza, silahlı mücadele olarak ancak zalim bir düşmanlığa karşı yapılmaktadır. Cihat ise her türlü vasıta ile gayret etmek, ceht etmek ve Allah’ın rızasını kazanmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de can ve mallarınızla cihat ediniz ayeti bu minvalde geçmektedir. Yapılan her işin Allah rızası için yapılması cihat olarak görülmektedir.

Peygamber a.s., hayatında sekiz senede altmış üç gazaya katılarak İslam’ın yayılmasında ve insanların İslam ile tanışmasında peygamberlik vazifesini yerine getirmiştir. Ardından sahabeler de fetih hareketlerini sürdürerek İslam’ın yayılmasını da sağlamışlardır.

Gaza ve Cihat ile İlgili Bir Metin Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.