Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Fırtınalı Bir Havada Şimşek Çaktığını Gördükten 6 Saniye Sonra Şimşeğin Sesini Duyan Fulya ile Şimşek Arasında Kaç Metre Mesafe Vardır? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Ağustos 2022

Fırtınalı Bir Havada Şimşek Çaktığını Gördükten 6 Saniye Sonra Şimşeğin Sesini Duyan Fulya ile Şimşek Arasında Kaç Metre Mesafe Vardır?

Aşağıda fırtınalı bir havada şimşek çaktığını gördükten 6 saniye sonra şimşeğin sesini duyan Fulya ile şimşek arasında kaç metre mesafe vardır? kısaca olarak ele alacağız.

Ses, madde ortamında yayılır. Sesin dalgalar halinde yayılması madde taneciklerinin titreşim yapmasına neden olur. Bu da sesin bir enerji olduğunu gösteren olaydır. Ses, boşlukta yayılmaz çünkü titreşim yapacak bir düzen bulunmaz. Doğada sesin yayılması ve yansıması sonucunda birçok olay gerçekleşir. Sesin yayılması ve yansıması hayvanların avlanması, yön bulması için de önemlidir.

Sesin havada yayılma hızı 340 m/s olarak hesaplanmaktadır. Fırtınalı bir havada şimşek çaktığını gördükten sonra sesin 6 saniye sonra duyulması kişi ile şimşek arasında 2040 m yani 2,04 km olduğunu göstermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781