Farklı Türe Ait Canlılar, Benzer Adaptasyonlar Gösterebilirler. Bu Canlılara ve Bunların Göstermiş Olduğu Adaptasyonlara Örnek Yazınız.

Aşağıda farklı türe ait canlılar, benzer adaptasyonlar gösterebilirler. Bu canlılara ve bunların göstermiş olduğu adaptasyonlara örnek yazınız kısaca olarak ele alacağız.

Canlıların özellikleri kalıtsal olarak ya da kalıtsal olmayarak meydana gelir. Kalıtsal özellikler genlerle aktarılırken, kalıtsal olmayan özellikler ise çevre koşullarının etkisiyle meydana gelmektedir. Çevre koşullarının etkisiyle meydana gelen sıcaklık, basınç, nem gibi fiziksel etkenlerin oluşturduğu durumlar genetik olarak değişimlere neden olabilir. Bu değişimler arasında adaptasyon bulunmaktadır.

Adaptasyon, bir canlının çevreye uyum sağlarken sahip olduğu genetik özelliklerin açığa çıkarak o çevrede hayatta kalmasını sağlayan özellikler kazanmasını oluşturur. Beyaz tilki, beyaz tavşan, kutup ayısı gibi hayvanlar yaşadıkları karın yerde kalma süresinin uzun olduğu kutup bölgelerinde çevreye uyum sağlamayı başararak hayatta kalmış olan hayvanlardır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.