Faka Basmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere faka basmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Faka basmak deyiminin anlamı:

Oyuna getirilmek, tuzağa düşmek, hileye kanmak, aldanmak, aldatılmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Faka basmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Faka basmak deyiminin hikayesi:

Fak, Farsçada tuzak anlamına gelmektedir. Faka basmak da Farsçadan dilimize geçen bir deyim olarak tuzağa düşmek, hileye kanmak, aldanmak, aldatılmak anlamlarında kullanılmaktadır. Toplumda bazı beşeri ve hukuki ilişkilerde insanlar sahte ve yalan işlerle uğraşarak birbirini kandırma yoluna gidebilirler.

Bu gibi olumsuz ve kötü olaylar karşısında insanlar aldatıldığını ya da aldandığını düşündüklerinde faka basmak deyimini kullanırlar. Kendilerini bir tuzağa düşmüş ya da çekilmiş gibi hisseden kişilerin dilinden düşmeyen faka basmak deyimi argo olarak kullanılmayan yalnızca Farsça özelliğini kaybetmeden dilimizde bulunan bir söz olmuştur.

Deyimler anlamı ve anlatımı zenginleştirmek için kullanılan kalıp yargılar olarak halk arasında mecaz anlamla geldiği de bilinen sözlerdir. Herkes tarafından biline ve kullanılan sözler olarak faka basmak sıklıkla tercih edilen deyimler arasında yer almaktadır. Faka basmak, tuzağa düşmek, yanlış iş yapmak anlamlarında da kullanılmaktadır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.