Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Evinizdeki demokratik ortamlara örnekler

Evinizdeki demokratik ortamlara örnekler hakkında yazı. Evinizdeki demokratik ortamlara örnekler

Bu yazı ile sizlere Evinizdeki demokratik ortamlara örnekler konusunu anlayacağız. İlk olarak ailemizdeki büyüklerimiz, evdeki diğer bireyler olan çocuklar ile iyi iletiş kurmaya çalışır. Çocukları ile rahat ve uygun bir sohbet kurmak için çabalarlar ve bunun için evde eşitlik ve demokrasi olmalıdır.

Ev düzeninde tüm insanlar o evin kanunlarına uymalı ayrıca kendi fikirlerini rahatlıkla belirtebilmelidir. Bu kanunlar insanları zor duruma sokmamalı veya çok basit kurallarla da sınırlı olmamalıdır. Kurallar tespit edilir ve kurallardan asla taviz verilmez. Mesela eve kaçta gelinmeli belirlenir ve buna uyulur.

Demokrasi ortamının kurulmasındaki en büyük etken o birey kaç yaşında olursa olsun saygı duyulmalıdır ve özgür bir birey gözüyle değerlendirilmelidir. Mesela 5 yaşında olan çocuğun odasına dolap satın alınıyorsa hep beraber alışverişe gidilir ve ortak bir karara varılır.

Demokratik bir ev ortamı kurulurken karşımızdaki ev ahalisinden kişinin kaç yaşında olduğu, hangi cinsiyetten olduğuna dikkat etmeliyiz. Mesela küçük yaştaki kardeşimiz devamlı yaramaz davranıyorsa ondan rahatsız olmak yanlıştır. Çünkü o daha ne doğru ne yanlış ayırt edebilecek yaşa gelmemiştir.

Evinizdeki demokratik ortamlara örnekler hakkında yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz