Etekleri Zil Çalmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere etekleri zil çalmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Etekleri zil çalmak deyiminin anlamı:

Büyük bir sevinç yaşamak, çok sevinmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Etekleri zil çalmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Etekleri zil çalmak deyiminin hikayesi:

İnsanlar hayatlarında hüzünlü ve üzüntülü olaylar yaşadıkları gibi mutlu ve huzurlu olaylar da yaşamaktadır. Bu olaylar karşısında duygu durum değişikliği ile davranışlarında da değişimler olan ve hallerinden duyguları belli olan kişiler bulunmaktadır. Bu herkes için böyledir.

Etekleri zil çalmak deyimi bir insanın çok sevinmesi, sevinçli ve mutlu olması anlamına gelmektedir. Bir köy yerinde sevincini eteklerine zil takarak çıkıp köy meydanın oynayan birinden hareketle oluştuğu rivayet edilen bu deyim zamanla dilimizde  yerleşik hale gelerek sıklıkla kullanılmaya başlamıştır.

Etekleri zil çalmak deyimi çok sevinçli olmak, mutlu olmak anlamlarına gelir. İnsanları mutlu eden başarılar, çabalar ya da farklı durumlar karşısında söylenmektedir. Bir beden dili olarak da teşhiste kullanılan bir deyim olarak da bilinir. Deyimler kalıp yargılar olarak mecaz anlamlı olup dilde anlamı ve anlatımı zenginleştirip derinleştirmektedir.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.