Eski ve Yeni Milletvekili Ant İçme Şekillerini İnceleyiniz. Günümüzde Milletvekillerinin Göreve Başlarken Söyledikleri Ant İçme Metnini İnceleyerek Görüşlerinizi Söyleyiniz.

Aşağıda eski ve yeni milletvekili ant içme şekillerini inceleyiniz, günümüzde milletvekillerinin göreve başlarken söyledikleri ant içme metnini inceleyerek görüşlerinizi söyleyiniz kısaca olarak ele alacağız.

Milletvekilleri ant içerek göreve başlarlar. İlk meclis kurulduğunda anayasada devletin dini İslam olarak belirtildiği için kurucu meclis üyeleri olan milletvekilleri Kur’an-ı Kerim’e yemin ederek ant içerlerdi. Şimdi de laiklik ve sosyal hukuk devleti üzerine ant içmektedirler.

1937 yılında laikliğin anayasaya girmesiyle devletin dini İslam’dır ibaresinin kaldırılması milletvekili yeminlerinde de değişikliğin olmasına neden olmuştur. Günümüzde modern ve çağdaş dünyanın gerektirdiği şekilde yemin edilmekte ve yine erdemli kabul edilen değerler milletvekillerinden beklenmektedir. Milletvekilleri yemin etmeden asla görevlerine başlayamazlar, yemin etmeleri gerekir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.