Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Elle Tutulur Gözle Görülür Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Elle Tutulur Gözle Görülür Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere elle tutulur gözle görülür deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Elle tutulur gözle görülür deyiminin anlamı:

Çok açık, çok belirgin, apaçık, somut anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Elle tutulur gözle görülür deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Elle tutulur gözle görülür deyiminin hikayesi:

Dağlarda çiçek toplayıp arı kovanlarında bal üretmeyi sürdüren bir çiftçi, şehirdeki insanların da sağlık sorunları ile yakından ilgilenirmiş. Çünkü birçok bitkiyi ve çiçeği tanır ve onlardan ilaç yaparmış. Hemen her şeyi bilir ve bütün çiçekleri de elleriyle toplar bizzat ilaç yaparmış.

Bir gün yanına gelen bir hasta yakını derdini anlatınca bu bilge zat da o kişiye elle tutulur gözle görülür bir derdi var mı diye sormuş. Adam ilk anda anlamamış ama daha sonra bu bilge kişi ona hasta olduğunun emareleri tam olarak nedir diye sormuş. Adam da hastanın ne hale geldiğini açık bir şekilde anlatmış.

Bilge zat hemen bir ilaç ayarlayarak o kişiye hastaya derhal içirmesini söylemiş. Adam hastaya ilacı içirmiş, hasta kendine gelmiş. Adam bilgeden bahsedince de hasta demek öyle dedi ha, diyerek bu sözü sürekli kullanmaya başlamış.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781