Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Elinin Hamuru ile Erkek İşine Karışmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Elinin Hamuru ile Erkek İşine Karışmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere elinin hamuru ile erkek işine karışmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Elinin hamuru ile erkek işine karışmak deyiminin anlamı:

Bilmediği, anlamadığı, beceremeyeceği bir işi yapmaya kalkışmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Elinin hamuru ile erkek işine karışmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Elinin hamuru ile erkek işine karışmak deyiminin hikayesi:

Bazı işlerin erkeklere özgü iken bazı işler de kadınlara özgüdür. Kadınlara yakıştırılan işler daha çok ev ve aile ile ilgili işler olarak gündeme gelirken erkeklere yakıştırılan işler üretim odaklı ağır işler olarak meydana gelmektedir. Kadınların erkek işi, erkeklerin kadın işi yapması da bu nedenle abes karşılanmaktadır.

Bu durumu anlatmak için kadının eli hamurlu olarak mutfak ya da diğer ev işleri ile uğraşması gerektiği olayından hareketle kadınların erkek işine karışması, müdahil olması elinin hamuru ile erkek işine karışmak olarak isimlendirilir. Bu durum bir deyim olarak da dilimize yerleşmiştir.

Deyimler kalıp yargılar olarak mecaz anlamlı bir halde dilde anlamı ve anlatımı geliştirmek zenginleştirmek derinleştirmek için kullanılmaktadır. Deyimlerin anlamı herkes tarafından bilinir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781