Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Eline Su Dökemez Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Eline Su Dökemez Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere eline su dökemez deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Eline su dökemez deyiminin anlamı:

İki kişiyi karşılaştırırken, daha önemsiz, değersiz, yeteneksiz, geri gördüğümüz kişi için kullanılan deyimler arasında yer almaktadır. Eline su dökemez deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Eline su dökemez deyiminin hikayesi:

İnsanların hayatında büyüklere hürmet, küçüklere sevgi esas olarak kabul edilmektedir. Bu durum bir kültür ve ahlak meselesi olarak da değerlendirilmektedir. Eline su dökmek tabiri de kişilerin hizmet görmesi ve bunun yaşça küçük olan insanların yaşça büyük olan ya da kıdemsiz kişilerin kıdemli kişilere hizmeti olarak değerlendirilmesi söz konusudur.

Bu nedenlerle eline su dökmek ya da eline su dökemez deyimi sıklıkla kullanılan ve birinin birine karşı asla üstün gelemeyeceğini, ondan daha iyi olamayacağını ifade eden bir deyim olarak dilimize yerleşmiştir. Deyimler kalıp yargılar olarak dilimizde kullanılmaktadır. Mecaz anlam ifade eden deyimler anlamı ve anlatımı zenginleştiren ve derinleştiren unsurlar olarak da bilinmektedir.

Dilimizde birçok deyim bulunmakta ve bu deyimler ağızdan ağza olacak şekilde nesilden nesle aktarılmaya devam etmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781