Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Elektrik-Elektronik Müh. Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Elektrik-Elektronik Müh. bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Elektrik-Elektronik Müh. Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Elektrik-Elektronik Müh. Bölümü Tanıtımı:

Elektrik üretimi, dağıtımı, sistemin bakımı, elektrikli aletlerin yapımı, elektronik sistemlerin tasarlanması, elektronik ev ve tıp aletlerinin üretilmesi, haberleşme alanında telgraf ve telefondan uyduya kadar her türlü sistemlerin tasarlanıp geliştirilmesi ve bakımı ile ilgili eğitim ve araştırma yapılır. PTT, TRT, Aselsan, THY, Alarko gibi resmi ve özel kuruluşlarda, tıp elektroniği ile ilgili firmalar da ve bilgisayar sektöründe çalışılabilir.

Programın Amacı: Elektrik-elektronik mühendisliğinin amacı, kuvvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı, geliştirilmesi, elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve sistemin bakımıyla ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Bu bölümde matematik ve fizik temel bilim dalları tabanı üzerinde elektronik, elektromanyetik dalga teorisi gibi haberleşme sistemlerine ilişkin dersler kuramsal ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Yaz aylarında staj yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Elektrik ve elektronik alanında çalışmak isteyenlerin üstün akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik, kimya ve ekonomiye ilgili ve yetenekli, dikkatli ve yaratıcı kimseler olmaları gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Elektrik-elektronik mühendisi üretme, iletme vedağıtmayla ilgili sistemlerin, projelerin yapılması, geliştirilmesi, kullanılması ve denetimi telgraf-telefon haberleşmesinden uydu optik haberleşmesine, enerji üretiminden mikroelektronik eleman, elektronik devre düzen ve sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimiyle ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.

Çalışma Alanları: Elektrik-elektronik mühendislerinin büyük bir kısmı PTT, TRT gibi kamu kuruluşlarında, bir kısmı özel sektörde ya da serbest çalışmaktadırlar. Ülkemizde elektrik-elektronik mühendislerine duyulan gereksinme çok fazladır.

Elektrik-Elektronik Müh. Nedir, Elektrik-Elektronik Müh. Ne İş Yapar, Elektrik-Elektronik Müh. Maaşları, Elektrik-Elektronik Müh. İş İmkanları, Elektrik-Elektronik Müh. İş Çalışma Alanları, Elektrik-Elektronik Müh. Mesleği Hakkında Bilgiler, Elektrik-Elektronik Müh. Bölümünün Geleceği, Elektrik-Elektronik Müh. Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Elektrik-Elektronik Müh. Bölümü Tercih Edilir mi, Elektrik-Elektronik Müh. Tanıtımı, Elektrik-Elektronik Müh. Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Elektrik-Elektronik Müh. Mezunları Ne İş Yaparlar , Elektrik-Elektronik Müh. Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Elektrik-Elektronik Müh. İş Bulma Durumu

> Elektrik-Elektronik Müh. Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Tellegen dedi ki:

  Kendisine azıcık saygısı olan bir insan bu bölümü okumaz, özellikle ODTÜ’dekini.

 2. ali dedi ki:

  kardesım 3 yıldır elektrık bolumunu okuyorum,cok ıyı ve parası bol bı o kadar da zorlu

 3. Emir dedi ki:

  Maasi ne kadardir

 4. Ahmet dedi ki:

  Bolumun zorluk derecesi nedir

 5. Nonoş dedi ki:

  Benim ismimle dalga geçeni döverim

  1. Nanoş dedi ki:

   yo vana faaayt kam ooon

  2. Anonim dedi ki:

   Gerçekten mi

 6. Betül dedi ki:

  Ben meslek lisesi son sinifa gectim bolumumde zaten elektrik universite hayatimi da bu yonde ilerletmek istiyorum ama hangi alanda secicegime bir turlu karar veremedim ben elektrik elektronik muhendisligi isterken annem ogretmenligini istiyo universitee gidenlerdeb ricam bana biraz bilgi vermeleri tesekkurler simdiden

 7. Eren dedi ki:

  Arkadaşlar bende sizin sordugunuz soruları soruyodum kendime maaştır,iş imkanı ..
  bunların hiç bi önemi yok önce siz sevceksiniz bu meslegi ve sabah kaltıgınızda bu meslegi sectiginiz için mutlu uyancaksınız öyle olursa zaten araştırmadır geliştirmedir kendiliginden gelcektir. Yani iyi bir maaş ve iş imkanı siz sadece mutlu olcagınız meslege yöenlin yinede sümer dili ve tarihi okumayında :) başarılar şimdiden

 8. serap dedi ki:

  ilk sorum bu muhendıslerın ımza yetkısı varmı-ıkıncı sorum sızce fırat elektrik elektronık mı yoksa bilgisayar mı_yardımcı olursanız sevınırım

  1. Eren dedi ki:

   bilgisayarın eem ye göre biraz daha düşük kaldıgını söylemek isterim ama daha zor bir bölüm eem

 9. hüseyin dedi ki:

  İyi günler. Ben 12. sınıf ögrencisiyim elektrik-elektronik müh. okumak istiyorum. Yukarıdaki niteliklere baktığımda matematik ve fiziğe ilgim var ama yaratıcılık konusunda iyi değilim ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim . :)

  1. Eren dedi ki:

   Elektronik kısmı tamamen ilgi ve yaratıcılıktır oyuzden çok iyi düşünmeni isterim
   en iyi örnek 3 idiotdur herhalde

   1. Tarık dedi ki:

    Ya aynen 3 idiot süper yaratıcılık demek güzel olmuyor düşünme diyelim düşünme yeteneğim de iyi :) insallah odtü elektrik elektronik dusunuyorum hayırlısı bakalım :)

 10. yusuf dedi ki:

  bu bölümün maaşı nedir ve nekadardır ?

 11. yusuf dedi ki:

  bu bölüm iyimidir sence ben bu ölümü okuyayım mı? acaba neler yapmamız gerekır bu bölümü okumak için ? bana kolay bir şekilde yardımcı olun lütfen ?

 12. FERHAT dedi ki:

  arkadaşım hngi üniden mezun oludğun 2. plandadır. herşey kendini geliştirmeye bakar..

 13. derda erdem şala dedi ki:

  şuan hazırlık öğrencisiyim fakat yazılımla ilgili kendimi geliştirmek istiyorum bildiğim kadarıyla bunun için kurslar var,tavsiye olarak hangi yazılım programında gelişmem benim için faydalı olur şimdiden teşekkürler.

  1. hasan dedi ki:

   elektrik-elektronik bölümü ilerdeki konumu nasıl olur? maaş ortalaması nasıl olur bölümü kısaca bana özetlerseneiz çok sevinirim teşekkürler :)

 14. ali dedi ki:

  boğaziçi üniversitesinde okuyan biri mezun olduğunda yaklaşık ne kadar maaş alır

Yorum Yaz