Ekolojik Ayak İzi Nedir Kısaca

Aşağıda ekolojik ayak izi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Çevre ve canlı ilişkileri doğa olayları içinde meydana gelmektedir. Canlı ve cansız varlıkların uyum içinde olduğu alanlarda ekolojik dengenin oluştuğu yerler olarak bilinmektedir. dünyada da belli bir ekolojik düzen bulunmaktadır. Ekolojik düzen içinde canlı ve cansız varlıkların da bir uyumu bulunmaktadır.

Ekoloji, çevre bilimi olarak faaliyet gösterir. Ekolojik ise çevreye ait unsurlar ve bu unsurlar arasındaki ilişkinin oluşması anlamına gelmektedir. Ekolojik ayak izi de canlıların dünya üzerindeki yayılışı ve yükünü oluşturmaktadır. Ekolojik ayak izi, belirli bir nüfusun doğaya olan yükünü hesaplamak için kullanılan bir birimdir.

Ekolojik ayak izinin hesaplamasında, karbon varlığı, tarım alanlarının varlığı, otlatma alanı ve hayvancılık faaliyetleri, ormanlar, yapılaşmış alanlar, balıkçılık sahaları bulunmaktadır. Otlaklar, tarım alanları, karbon tutma faaliyetleri ekolojik ayak izinin oluşmasında etkili olmaktadır.

Çevrenin canlı ve cansız varlıkların uyum içinde bir arada bulunduğu bir alan olarak oluşması söz konusu olmaktadır. Çevresel denge ve döngülerin oluşması, hayvancılık ve tarım faaliyetlerinin yapılması, balık avcılığının sürmesi ekolojik dengeyi de oluşturmaktadır.

Su kaynakları, ormanların varlığı, dağların uzanış yönü, toprak özellikleri ve iklim özellikleri ekolojinin diğer özelliklerini tamamlamaktadır. Ekolojik dengelerin oluşması ekolojik ayak izinin de takip edilerek hesaplanmasıyla gerçekleşir. Bu nedenle ekoloji oldukça önemlidir.

Ekolojik Ayak İzi Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.