Düşünceyi Geliştirme Yolları ile İlgili Paragraf

Aşağıda düşünceyi geliştirme yolları ile ilgili paragraf kısaca olarak ele alacağız.

Düşünceyi geliştirme yolları tanımlama, karşılaştırma, örneklendirme, tanık gösterme, sayısal verilerden yararlanma, benzetme olarak ortaya konmaktadır. Her biri farklı kaynak ve yöntemlerle düşüncenin gelişmesinde etkili olmaktadır.

*Tanımlama

Sanat, duygu ve düşüncelerin estetik kaygılarla bir davranış bütünlüğü içinde ortaya çıkması ve bunun için kullanılan araçların da bütünü anlamına gelmektedir. Sanat sayesinde toplumun gelişmesi ve bireylerin düşünce ve duygu olarak kendilerini ifade etmeleri mümkün hale gelmektedir.

*Karşılaştırma

Kitap okumak ya da gezmek bilgiye dayalı eylemlerdir. Fakat kitap okuyan insanların daha çok bilmesi ve tecrübeli olması söz konusu olmaktadır. Gezen insanlar anın tadını çıkararak anın hikayesini bilmeden çok şey ıskalayabilir. Bu nedenle çok kitap okuyan kişi çok gezen kişiden daha çok şey bilir ve daha çok tecrübeli olabilir.

*Örneklendirme

Ben her zaman portakal, mandalina, erik, elma, kivi gibi sulu olan meyveleri severim. Bizim ailede bir meyve kültürü vardır. Babam her zaman şaşmadan her akşam meyve yemeden yatmaz.

*Tanık Gösterme

İnsanlar benim dediklerime inanmıyor. Oysa ki o gün hırsızlık olayı gerçekleştiğinde benimle birlikte on kişi birden oradaydı. Nitekim bizim yan komşumuzda hırsızlık olayını doğruladı.

*Sayısal Verilerden Yararlanma

Matematik dersinde öğrencilerin %80’inin başarılı olması sınıf genelinde bir başarı olduğunu gösterir ama bizim bütün çocuklara ulaşmamız gerekmektedir. Bunun için daha çok çalışmalıyız.

*Benzetme

Sen de benim kadar gerçekleri biliyorsun. Bu gerçekler karşısında kör ve sağır gibi davranmak bize yakışmaz. Bu gerçekleri duyurmamız gerekiyor.

Düşünceyi Geliştirme Yolları ile İlgili Paragraf Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.