Dürüstlükle İlgili Deneme Kısa

Aşağıda dürüstlükle ilgili deneme kısa kısaca olarak ele alacağız.

Dürüstlük, en önemli erdemlerden biridir. İnsanlar hayatlarında erdemli bir tavırla yaşamak isterler. Bunun için taviz vermeden prensiplerine bağlı kalırlar. Dürüst olmak da toplumda insanların karakterlerini ortaya koydukları bir değer olarak yaşanmaktadır.

Dürüstlük insanların okul, iş, aile hayatının temellerini oluşturmaktadır. Okul hayatında öğrenciler arkadaşlarına ve öğretmenlerine ve idareye karşı dürüst olarak eğitimlerinin hakkını vermekte ve iyi bir birey olarak toplumda sorumluluklarını yerine getirmektedir. Meslek sahibi olan insanlar kazançlarını hak etmek için dürüstlükten ayrılmamaktadır.

Aile hayatında dürüstlük değeri, ailenin temelini oluşturmaktadır. Toplumda ve aile hayatındaki ilişkiler dürüstlük temelinde oluşmaktadır. Aile bireylerinin doğru, dürüst, iyi, adil bir hayat sürmesi birbirlerine karşı dürüst olmaları sayesinde yaşanmaktadır.

İnsanların çocukluktan ihtiyarlığa kadar sahip olduğu değerler karakterlerini oluşturmaktadır. Dürüstlüğün hakkını vermek yalan konuşmamak, iftira etmemek, gıybet yapmamak, dedikodu yapmamak gibi davranışlarından uzak durmaktadır.

Toplum hayatında sorumlulukların yerine getirilmesi bakımından kültürel değerlerin yaşanması, toplumsal normlara uyulması gerekir. Ahlak ve hukuk kuralları yazılı ve yazısız kurallar olarak uygulanmaktadır. Dürüstlük kuralları da yazısız kurallar olarak toplumda bireyler tarafından kabul edilmektedir.

Dürüstlük ancak yaşanmakla gelecek nesillere miras kalabilecek bir değer olarak bilinmektedir. Bu nedenle dürüst insanların örnek olarak tavizsiz bir hayat yaşama gayretinde olması gerekir.

Dürüstlükle İlgili Deneme Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.