Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Dünyanın Eksen Eğikliğinin Sonuçları

Dünyanın Eksen Eğikliği ve Yıllık Hareketinin Sonuçları hakkında bilgi kısaca, Dünyanın Eksen Eğikliğinin Sonuçları.

23 derece 27 dakikalık bir eğiklik ekvator düzlemi ile ekliptik arasında bulunur. 66 derece 33 dakikalık bir eğiklik de yer ekseni ile ekliptik arasında bulunur. Bunların totaline Dünya’nın eksen eğikliği denir. Bu fenomenin sonuçları şöyledir:

– Kuzey ve güney yarım kürelerde birer nokta Güneş ışınlarının dik geldiği en son nokta halini alır. Bunlara dönence denir.

– İklimin matematik konumla değişmesine neden olur. Bunlara matematik iklim kuşakları denir.

– Güneş yıl boyunca düşme açısını değiştirir. Dönenceler arasında ikişer kez yıl içerisinde dik Güneş ışını alan nokta oluşur. Dönenceler üzerine ise yılda birer kez Güneş ışınları dik düşer. Buralar dışında hiçbir yere dik düşme söz konusu olmaz.

– Güneş ışınlarının düşme açısı çeşitliliğine göre mevsimler meydana gelir. Ilıman kuşaklar en fazla açı çeşitliliğine sahip olduğundan 4 mevsimin tümü birden sadece buralarda gözükür.

– Kuzey ve Güney yarım küreler aynı tarihte zıt mevsimlere sahip olur.

– Gece ve gündüz uzunluğu sabit kalmaz.

– Güneşin batış ve doğuş saatleri ile konumu değişir.

– Rüzgar tiplerinden olan Muson oluşur.

– Aydınlanma dairesi sabit kalmaz.

– Kutup noktalarında 6 ay gece 6 ay gündüz yaşanır. Yani daha genel söyleyecek olursak kutup bölgelerinde 24 saatten fazla gece veya gündüz yaşanır.

Not: Yıllık hareket etkisi, dönence ve matematik iklim kuşaklarının oluşumu hariç hepsinde ikinci etkendir. Sadece bu ikisi yalnız eksen eğikliği sonucu oluşur.

Dünyanın Eksen Eğikliğinin Sonuçları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz