Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Dünya Haritası Üzerinde Türkiye’nin Coğrafi Konumunu İnceleyiniz. Ülkemizin Jeopolitik Önemi ile İlgili Düşüncelerinizi Söyleyiniz. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Dünya Haritası Üzerinde Türkiye’nin Coğrafi Konumunu İnceleyiniz. Ülkemizin Jeopolitik Önemi ile İlgili Düşüncelerinizi Söyleyiniz.

Aşağıda dünya haritası üzerinde Türkiye’nin coğrafi konumunu inceleyiniz, ülkemizin jeopolitik önemi ile ilgili düşüncelerinizi söyleyiniz kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye coğrafi olarak çok önemli bir noktada bulunmaktadır. Anadolu toprakları üç tarafı denizlerle çevrili bir yarım ada şeklinde bir iç denize sahip olarak batıda Avrupa topraklarıyla iki boğaz yoluyla birleşirken Asya ve Avrupa arasında bir geçiş köprüsü olma özelliğine sahiptir.

Ticari limanları, enerji transfer hatları, deniz yolları ve hava yolları bakımından geçiş güzergahında bulunan Türkiye, tarım, ticaret, hayvancılık, sanayi alanında yer altı zenginliklerini işlemesi bakımından da bulunduğu coğrafyanın avantajlarından yararlanmaktadır. Bu sebeple jeopolitik olarak iktisadi, askeri, siyasi üstünlükleri bulunan bir ülkedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781