Doğru Kitap Seçimi ile İlgili Kompozisyon

Türkçe dersinizde kullanmak üzere doğru kitap seçimi ile ilgili kompozisyon hazırladım sizler için. Başlığını atmadım size bıraktım.

Kitap okumak, insanların bilgi ve kelime dağarcığını genişletir. İnsanlara yeni ufuklar kazandırır. Doğru kitap seçimi için insanların öncelikle ilgi alanları belirlemesi gerekir. Okuma alanının belirlenmesinden sonra doğru kitap seçimi için nitelikli bir araştırma yapmak gerekir. Nitelikli araştırma yapmak için de o alanda yazılmış akademik kitaplara ve toplum kitaplarına bakmak gerekir.

Kitap okumayı ayrıcalıklı yapan nitelikli araştırma ile nitelikli okumanın sağlanmasıdır. Bunun için kitap seçiminde yazarlara ve kullanılan kaynaklara da bakmak gerekir. Bir kitabın değerini ortaya koyan fiyatından çok kaynakların kullanımıdır. Ulaşılabilir kaynaklar kullanılarak yazılan kitapların herkes tarafından teyit edilebilir bilgiler içermesi de doğru kitap seçiminde etkili olmaktadır.

Merak edilen alan, ilgi alanları, kitabın yayınevi, baskısı, yazarı, kaynakları doğru kitabın seçiminde önemli unsurlardır. Bir kitabın tasarımı da kitap hakkında fikir verse de içerik hakkında tam olarak bir şey ifade etmeyebilir. Bu nedenle doğru kitap seçiminde kitabın kapağı ikinci planda kalmaktadır.

Yazarın öz geçmişi, çalışmaları, fikirleri ve alandaki hakimiyeti de doğru kitap seçimi için yapılan araştırmalar arasında yer almaktadır. Özellikle akademik çalışmalar bir referans olarak kabul edilebilir. Bununla beraber kaynakların güvenilir ve geçerli olması da kitabın değerini ortaya koymaktadır. Doğru kitap seçimi için nitelikli araştırma yapmak gerekir.

Doğru Kitap Seçimi ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.