Doğal ve Kültürel Miras Nedir Örnekler

Aşağıda doğal ve kültürel miras nedir örnekler kısaca olarak ele alacağız.

Miras, nesillerin tevarüs ettiği maddi ve manevi değerler olarak bilinmektedir. Sosyolojik olarak kültürün ve doğanın da değerlerinin miras olabileceği bilinmektedir. Doğal ve kültürel miraslar da bu şekilde meydana gelmektedir. Doğal miras ve kültürel miras beşeri faaliyetlerin etkisiyle de meydana gelmekte ve nesillerin tevarüs ettiği değerler arasında yer almaktadır.

Doğal miras, doğal yollardan meydana gelen ve tamamen doğaya ait olarak şekillenen ve beşeri faaliyetler sonucunda nesilden nesle aktarılmış olan maddi değerler olarak bilinmektedir. Ormanlar, göller, yaylalar doğal miraslar olarak bilinmektedir. Doğal miras, kendiliğinden kalan miras olarak doğanın güzelliklerinden meydana gelen mirastır. Pamukkale, Kapadokya gibi miraslar bu kapsamda değerlendirilir.

Kültürel miras, insan dehasının bir ürünü olarak mimari, sanatsal değerler taşıyan ve beşeri faaliyetler bakımından insanlığa da faydası olan değerler olarak bilinmektedir. Osmanlı sarayları, camileri, Selçuklu kervansarayları ve hamamları kültürel miras kapsamında değerlendirilmektedir.

Doğal ve kültürel miraslar milletlere ait olabilir. Dünya ortak mirası kapsamına da girebilir. Bir millete kalan miras bütün dünya için değerli olabilir ve insanlığı yakından ilgilendiren değerler de taşıyabilir. Bu nedenle doğal ve kültürel mirasların özellikle korunması ve gelecek nesillere sağlam bir şekilde aktarılması gerekir. Mirasa sahip çıkmak önemlidir.

Doğal ve Kültürel Miras Nedir Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.