DNS Nedir Ne İşe Yarar

DNS Ayarları ne işe yarar hakkında bilgi kısaca, DNS nedir ne işe yarar?

İnternete girmek istediğimizde ilk yaptığımız şey web tarayıcımızı açmaktır. İşte tam bu sırada DNS devreye girer. DNS, World Wide Web’in en temel bileşenlerinden biridir. Web adresinin web sayfasının yer aldığı web sunucusunun IP adresine çevrilme işlemi bu DNS sistemi sayesinde gerçekleşir. Web tarayıcımıza gelen IP adresinin bu yolculuğu ikinci aşamada gerçekleşir.

İnternet tarayıcımız son aşamada web sayfasını bahsi geçen web sunucusundan ister ve görüntüler.

DNS, göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşen bu çevrimin varlık sebebidir.

Web adreslerinin gerçek adları IP adresleridir. Gerçek adlarından kasıt onların internet protokolündeki karşılığıdır. İşte DNS bu çevrim işlemini yapan sistemdir. Bir telefon rehberinde her isme karşılık bir telefon numarasının bulunması gibidir. DNS bu işlemi gerçekleştirir.

Web adresleri aslında internet dünyasında hiçbir şey ifade etmemektedir. Temel olan IP adresleridir. Web adresleri bizim, yani insanların bunları kolayca akıllarında tutabilmeleri için IP adreslerine karşılık gelen görüntüleridir. Paul Mockapetris ABD’li bir bilgisayar bilimcidir ve 1983 senesinde DNS sistemini icat ederek geliştirmiştir. İnternetteki tüm alan adlarının organize edilmesi bu sayede gerçekleştirilmiştir. DNS protokolü ağaca benzer hiyerarşik yapısıyla dünya geneline yayılarak ve binlerce sunucuya ulaşarak bunu sağlamıştır.

DNS Nedir Ne İşe Yarar Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.