Dişe Dokunmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere dişe dokunmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Dişe dokunmak deyiminin anlamı:

Hatırı sayılır, işe yarar, belirtilmeye değer, önemli anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Dişe dokunmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Dişe dokunmak deyiminin hikayesi:

Saray mutfağında çalışan bir yamak sürekli olarak aşçılardan bir şeyler öğrenmeye çalışmaktadır. Boş zamanlarında ve yemek saati olmayan zamanlarda mutfağa girerek yeni yeni yemekler denemekte ve bildiklerini de en hızlı şekilde lezzetinden ödün vermeden yapmaya çalışmaktadır.

Bir gün yamak mutfakta çalışırken aşçılardan biri onu, o farkında olmadan izlemektedir. Onun yemek yaparken ne kadar keyif aldığını ve pratik olduğunu görmüştür. İşlerini bitirdiğinde yanına gider. Yamak biraz mahcup olur. Ama yaptıklarını da göstermek ister. Aşçı sen neler yaptın böyle diyerek, yaptıklarının tadına bakar.

Yemekleri tadarken kendinden geçer, çok beğenir ve yamağa nihayet dişe dokunur bir şey yapmışsın. Seni baş yamak yapıyorum gelecek sene de aşçı olarak çalışırsın, der. Yamak çok sevinir. Dişe dokunmak deyimi de önce saray mutfağında sonra sarayda, sonra ülke topraklarında konuşulmaya ve bu olayın anlatılmasıyla yaygınlaşmaya başlar ve günümüze kadar gelir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.