Dış Tehditlere Karşı Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Aşağıda dış tehditlere karşı alınması gereken önlemler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Bir ülkenin bölünmez bütünlüğü her şeyden önemlidir. Özgürlük ve bağımsızlık haklarına sahip olarak kendi vatan toprakları içinde yaşayan insanlar millet ve devlet kavramlarının içinin doldurulması şeklinde meydana gelmektedir. Vatanın bölünmez bütünlüğü risk ve tehdit altında da olabilir.

Dış tehditler ve iç tehditler vatanın bölünmesine karşı alınması gereken tedbirleri belirlemektedir. Dış tehditler, savaş tehditleri, afetler olarak yaşanabilir. Dış tehditlere karşı alınması gereken önlemler siyasi, sosyal, kültürel, askeri, iktisadi ve hukuki olarak gerçekleşmektedir.

Dış tehditlere karşı hukukun üstünlüğünün korunması, mahkemelerin kuvvetlendirilmesi, ekonomik yatırımların yapılması, istihdamın arttırılması, üretimin arttırılması, enerji faaliyetlerinin yapılması, savunma ve saldırı sistemlerinin gerçekleştirilmesi, teknolojik yatırımların da mutlaka yapılması gerekir.

Ülkelerin güvenliği, istihbarat güvenliği ve sistemlerinin de kullanılmasıyla gerçekleşir. İstihbarat güçlerinin kuvvetli olması ve devletin bilgiyi çok iyi işlemesi tehditlerin bertaraf edilmesini sağlar. Bu nedenle istihbarat teknolojilerine yatırım yapılması ve bu alanda nitelikli eleman sayısının arttırılması, eğitim, öğretim ve kültür alanlarına yatırımların yapılarak ülkenin kalkındırılması gerekir.

Dış tehditlerin bertaraf edilmesi ülke güvenliği için çok önemlidir. Ülke güvenliğinin sağlanması devlet kurumlarının en iyi şekilde aksamadan ve eksiksiz çalışmasına bağlı olarak da gerçekleşmektedir. Ülke güvenliğinin sağlanması çok önemlidir.

Dış Tehditlere Karşı Alınması Gereken Önlemler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.