Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Defterden Silmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Defterden Silmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere defterden silmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Defterden silmek deyiminin anlamı:

İlişkisini kesmek, yok saymak, adını anmaz olmak, unutma anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Defterden silmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında bulunmaktadır.

Defterden silmek deyiminin hikayesi:

Köyün birinde bakkal hizmeti veren bir esnaf amca, veresiye alışveriş yapan kişilerin aldıklarını veresiye defterine kaydedermiş. İnsanları mağdur etmemek için de çok uğraşırmış. Bu durumunu da suistimal etmek isteyen birçok kişi olurmuş.

Bir gün aldıklarının parasını vermek istemeyen biri üzerine yeni şeyler de almak isteyince bakkal efendi aşırı derece sinirlenmiş ve dükkanından ilk kez bir müşterisini kovmak zorunda kalmış. Defterdeki yeri de yırtıp atmış. Ne olduğunu merak edip gelenler için de defterden sildim bu komşuyu diyerek yine de başka bir şey anlatmamış.

Bakkalın güler yüzü, efendiliği herkes tarafından konuşulurken defterden silmek deyimi de adamın durumunu anlatmak için halk arasında konuşulmaya başlanarak zamanla yayılmış. Defterden silmek ilişkiyi kesmek, yok saymak anlamlarında kullanılmaya başlanmış. İnsanlar bu tür durumların yaşanmasını da hep birlikte kınamışlar ve çok üzülmüşler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781