Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2021

Cumhuriyetin İlanından Önce Türkiye İktisat Kongresi’nin Toplanmış Olması, Atatürk’ün Hangi Konulara Önem ve Öncelik Verdiğini Gösterir? Görüşlerinizi Açıklayınız.

Aşağıda Cumhuriyetin ilanından önce Türkiye İktisat Kongresi’nin toplanmış olması, Atatürk’ün hangi konulara önem ve öncelik verdiğini gösterir, görüşlerinizi açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Cumhuriyet ilan edilmeden önce cumhuriyete giden yol Milli Mücadele’de elde edilen siyasi, askeri ve hukuki zaferlerle inşa edilmiştir. Bu bakımdan bazı kongreler cumhuriyetin ilan edilmesinden önce gerçekleştirilmiştir. Bunlar eğitim, iktisat kongreleri olarak bilinmektedir.

İktisat kongrelerinin daha önceden yapılarak kalkınma planlarının oluşturulması Mustafa Kemalin devletin bağımsızlığına ve iktisadi olarak elverişli olmasına verdiği önemi göstermektedir. Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra iktisat kongrelerinde alınan kararlar gereğince üretim gerçekleştirebilecek tarım ve sanayi kuruluşları kurulmuştur. Bu da ülkenin gelişmesinde ve kalkınmasında etkin rol oynamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz