Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Coğrafyanın İnsan Tipleri Üzerinde Farklılıklar Oluşturmasının Nedenleri Nelerdir?

Aşağıda coğrafyanın insan tipleri üzerinde farklılıklar oluşturmasının nedenleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Coğrafya şartları, iklim, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve bitki örtüsü bakımından farklılık göstermektedir. Coğrafya bu şartlar bakımından insan tipleri üzerinde farklılıklar oluşmasını sağlamaktadır. Özellikle iklim ve yeryüzü şekilleri insanların ten renginden davranış biçimlerine kadar değişikliklerin olmasında etkili olmaktadır.

Sıcak iklimlerde insanların ten renkleri daha koyu olmakla birlikte, davranışları daha yavaştır. Soğuk iklimlerde uzun boylu ve açık tenli insanlar daha seri hareket etmektedir.

Yeryüzü şekilleri bakımından dağlık bölgelerde yaşayan insanlar davranış olarak daha cesur, sahillerde yaşayan insanların da deniz ufuklarına bakmaktan daha büyük planlı hareket ettiği de bilinmektedir. Coğrafya insanlar üzerinde etkili olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Damla dedi ki:

    harbiden süper arkadaşlar, Coğrafyanın İnsan Tipleri Üzerinde Farklılıklar Oluşturmasının Nedenleri Nelerdir? hemen deftere geçirdim, Artvin okulları arasında sınavlarda hep birinci gelmemi bu hızıma borçluyum. tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz