Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Şubat 2021

Coğrafi Keşifler Osmanlı Devletini Nasıl Etkilemiştir?

Coğrafi Keşifler Osmanlı Devleti’ni Nasıl Etkilemiştir? Ticari ve Ekonomik Açıdan Değerlendirme

Coğrafi Keşifler, Osmanlı Devletini ve Türk dünyasını olumsuz etkiledi. Coğrafi Keşifler sonucunda ticaret yollarının yön değiştirmesi, Osmanlı ülkesinden geçen İpek ve Baharat yollarının önemini azalttı. Yine Atlas Okyanusundaki limanlar önem kazanırken Akdeniz limanları önemini kaybetti.

Bu durum Osmanlı Devletinin gümrük gelirlerinde azalmaya, dolayısıyla da ekonomisinde gerilemeye neden oldu. Özellikle İpek Yolu üzerinde bulunan birçok Türk hanlığı ekonomik yönden zayıflayarak zamanla Rusların denetimine girdi.

Diğer yandan Avrupalılar, sömürgecilik faaliyetleri sonucu keşfettikleri bölgelerden bol miktarda altın ve gümüşü Avrupa’ya taşıdılar. Böylece Avrupa’nın refah düzeyi yükseldi. Keşfedilen bölgelerden Avrupa’ya taşınan değerli madenlerin (altın, gümüş) zamanla Osmanlı ülkesine girmesi, Osmanlı para birimi olan akçenin değer kaybetmesine yol açtı. Bu durum eşya ve mal fiyatlarının artmasına (enflasyon) neden oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nursima dedi ki:

    gerçekten özenle hazırlanmış kankiler, Coğrafi Keşifler Osmanlı Devletini Nasıl Etkilemiştir? hemen yazdım, Ordu okulları arasından birinciyim, bu arada kıskanmayın.

Yorum Yaz