Çocuk Hakları ve Eşitlik ile İlgili Yazı

Aşağıda çocuk hakları ve eşitlik ile ilgili yazı kısaca olarak ele alacağız.

İnsanlar hayatlarında hak ve sorumluluklara sahip olarak yaşarlar. Eşitlik, adalet, merhamet, vicdan, insaf gibi değerlerin yaşanması da insan hayatı için gereklidir. İnsan hayatında insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları ve hayvan hakları da önemli bir yere sahiptir. Çünkü insanlar kendi hayatlarını ve bireysel ve toplumsal sorumluluklar nedeniyle başkalarının hayatlarını doğrudan etkilemektedir.

Çocuk hakları, özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında dünya gündemine gelerek çocukların savaşlar sonucunda ölümünün, hastalıklardan ölümünün, sakat kalmalarının engellenmesi için oluşturulmuştur. Bütün devletler de çocuk haklarını kabul ederek çocuklar için adil ve eşit bir dünyanın kurulmasında sorumluluk almışlardır.

Dünyada özellikle eğitim konusunda imkan ve fırsat eşitliği gündeme gelmektedir. İmkan ve fırsat eşitliği, çocuk hakları kapsamında çocukların adil bir düzen içinde eğitim hakkında, çevre hakkında, sağlık hakkında yararlanması anlamına gelmektedir.

Çocuk hakları ve eşitlik, bu nedenle yetişkinlerin de gündemindedir. Yetişkin insanlar, çocuk haklarının korunması ve eşitliğin sağlanması için vazifelerini yerine getirerek sorumluluklarını gerçekleştirmelidir. Misal, bir öğretmenin öğrenciler arasında adil davranması ve bilginin değerini koruyarak eğitim ve öğretim gerçekleştirmesi toplumsal değerler ve davranışlar bakımından evrensel değerler taşımaktadır. Çocuk hakları ve eşitlik, adalet ve merhamet kavramının yaşanması için çok önemlidir.

Çocuk Hakları ve Eşitlik ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.