Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları Başarı Sıralaması 2018 2019

2019 Yılında Üniversite bölüm tercihi yapacak olan ve Çin Dili ve Edebiyatı başarı sıralaması ile bu bölümü seçecek üniversite adayları için Çin Dili ve Edebiyatı Taban ve Tavan puanları ile Çin Dili ve Edebiyatı 2018 YKS Yerleştirme Başarı sıralamasını sırasını bir araya getirdik … Bu puanlar 2018 Üniversitesi yerleştirme puanlarına göre elde edilmiş olup 2019 YKS ve TYT’ye girip tercih yapacaklar bu puanları göz önünde bulundurmalılar .

2018 2019 Çin Dili ve Edebiyatı Taban Puanları ve Başarı Sıralaması Şöyle :

Üniversite Adı Yıl Fakülte Bölüm Puan Türü Genel Kont. En Küçük Puan
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ) 2018 Edebiyat Fakültesi Çin Dili ve Edebiyatı DİL 50 355.46471
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ) 2018 Edebiyat Fakültesi Çin Dili ve Edebiyatı (KKTCUyruklu) DİL 1
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE) 2018 Beşeri Bilimler Fakültesi Çin Dili veEdebiyatı (%50 İndirimli) DİL 6
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE) 2018 Beşeri Bilimler Fakültesi Çin Dili veEdebiyatı (%75 İndirimli) DİL 15 230.09944
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE) 2018 Beşeri Bilimler Fakültesi Çin Dili veEdebiyatı (Burslu) DİL 6 294.80750
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE) 2018 Beşeri Bilimler Fakültesi Çin Dili veEdebiyatı (Ücretli) DİL 3
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 2018 Edebiyat Fakültesi Çin Dili ve Edebiyatı (Çince) DİL 40 403.66759


Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Bilgi Almak İçin Buraya Tıklayın

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları 2018 2019, Çin Dili ve Edebiyatı Başarı Sırası 2018 2019, Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Olan Üniversiteler, Çin Dili ve Edebiyatı Puanı 2018, Çin Dili ve Edebiyatı Puan Türü, Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Çin Dili ve Edebiyatı Kontenjanları 2018 2019

36 yorum

 1. Mesela Google Translate’e ayarlardan Çince -> Türkçe diye girdiğimizde iki tane seçenekle karşılaşıyoruz: Basitleştirilmiş ve Geleneksel olarak. Üniversitede hangisi öğretiliyor?

 2. Küçüklüğümden beri Çin’i hep sevdim. Çinceyi öğrenmeyi çok istiyorum. Çin Dili ve Edebiyatı bölümünde az kişi mi var? Dersler çok sakın ve sessiz mi geçiyor?

 3. Bi’ tanıdığım Çin Dili ve Edebiyatı bölümünü okudu. Yanlış bilmiyorsam okul onu Çin’e gönderdi. Türkiye’de bi’ şirket ona iş teklif etti. Maaşı dudak uçuklatacak kadar iyiydi. Ama o sigorta sıkıntısından dolayı reddetti. Ve şimdi akademisyen olacak. Artık işini garantiye aldı.

 4. Aslında yorum yapmadan gülüp geçecektim,ama sonra bir sürü kardeşimizin buraya fikir almak için geleceğini tahmin edip bişeyler karalamak istedim.

  1.Çince diye bir meslek yoktur.Öğretilen dilden de tam olarak “Çince” olarak bahsedemeyiz.Üniversitede size sadece Çince’nin Mandarin lehçesi öğretilir.Üniversiteden mezun olduktan sonra yapacağını meslek tamamen size bağlı.(bu konuya tekrar döneceğim)
  2.İş bulamazsın falan yazanlar ya 12 yaşında,ya da cidden kötü niyetli insanlar.Çince’den kazanacağınız para dilin zorluğuyla doğru orantılıdır.Ne kadar ekmek o kadar köfte.
  3.Bu bölüme gelen öğrenciler İngilizce bilmiyorlar = Tamamen saçmalık,yok öyle birşey.Ben zamanında Üniversiteye girerken akıcı şekilde ingilizce konuşabiliyordum.Bölüme girdikten sonra daha da geliştirdim İngilizcemi.
  3.Çalışma olanakları size bağlı demiştim.Bakanlıkta çalışmaktan tercümanlığa(freelance veya bir şirket altında),Çinli veya Türkiye’den Çin’e ticaret yapan firmalarda HERHANGİ bir pozisyona kadar çalışma alanımız çok geniş.Burası çok önemli,direkt olarak gidip sizi CEO yapacaklar demiyorum,ancak o şirketin hemen hemen çoğu yönetim bölümünde size kapı açık.Yani kısaca içerisinde İngilizce-Çince-Türkçe bulunan her türlü pozisyonda çalışabilirsiniz(Öğretmen veya akademisyen olma ihtimalini saymıyorum bile).
  4.Yine söylüyorum,ne kadar başarılı olduğunuzla orantılı olarak gerçek anlamda yüksek maaşlarla çalışabilirsiniz.

  Şimdi sizi baya gaza getirdim gibi değil mi ? Biraz da eksi yönlerine bakalım :)

  1.Zor.Gerçekten zor bir dil.Ancak zorluk seviyesi tamamen sizin öğrenme kapasitenize bağlı.Çalışmadan başaramazsınız.Üniversite yıllarında 4 yıl boyunca beraber olduğum arkadaş sayısı bi elin parmaklarını geçmez,çünkü bir çok kişi pes etti yıllar içinde.

  2.Asya kültürü.Eğer bu kültüre ilginiz yoksa,ya da en azından merak etmiyorsanız üzgünüm ama bu bölüm size göre değil.Çin dili ve edebiyatı’nda gerçekten “keyif” almanız gerek.Yoksa mümkün değil öğrenemezsiniz.

  3.Düzenli çalışma.Bu bölümde okuyacak arkadaşlara şimdiden söylüyorum ç-a-l-ı-ş-a-c-a-k-s-ı-n-ı-z.Maalesef gerçek bu,çok sıkı bir çalışma prensibiniz olması gerek,yatarak geçemezsiniz.

  4.İngilizce bileceksiniz.Yukarıda ben bölüme giderken İngilizce biliyorum yazdım ama girerken İngilizce bilme şartı yok.Ancak,4 yıllık bölüm bittiğinde Eğer İngilizce bilmiyorsanız çok ciddi sıkıntılarımız var demektir.Yani İngilizce bilmiyorsanız öğrenmek zorunda olduğunuzu unutmayın.

  5.Eksi olarak değil,ancak son olarak bunu da kenara iliştirmek istedim.”Puanım x diine yetmedi Çince yazayım” diyorsanız kapatın bu sayfayı hemen.Gerçekler acıdır,bu şekilde gelip de daha bölümü bitirebilen görmedim ben.

  Kısaca tecrübelerimi paylaşmak istedim dostlarım.İyice araştırın,gerçekten gitmek istiyorsanız kesinlikte yazın,pişman olmazsınız :)

  • Merhabalar, Çin Dili Ve Edebiyatının diger asya dillerinden ( korece, japonyca) farkı nedir? Avantajı, dezavantajı, kolaylıgı, zorlugu? Şimdiden teşekkürler.

   • Cın dılınde çok fazla sayıda ata sozlerı vardır geleneksel bır dıldır ve cınde her sehırde 10 fazla degısık dıl vardır ortak dıl olmasa yanı Pekın dılı olmasa bır bucuk mılyar ınsan bır bırını anlamaz bazı cınlıler bıle bırbırıyle anlaşamıyorlar çünkü tonu farklı kullandıklarından ben 11 yıl cınde yaşadım ve ıkı tane unıversıtede cınce okudum olay bundan ıbaret cın dılının ne kadar zor oldugu

 5. Buraya da rakip elemek için yalan yanlış kötü yorum yazmışlar,umarım kimse inanmıyordur çok komik bariz belli çünkü :D Çince okuyan insan (boş beleş öylesine giren ve ders çalışmayan,hayatını Çin’e ve Çinceye adamamamışlar hariç) vizyon sahibi,çalışkan ve kesinlikle fark yaratacak insandır.Çince dünyanın en güzel,en zevkli dilidir.

  • Dilde zorlanmaları ve bırakmaları rakip eledikleri anlamına mı geliyor senin için? Dünyanın en zor dillerinin birinden bahsediyoruz. Liseyi bitirene kadar bin saatten fazla İngilizce dersi görüp 70 ülkenin sıralandığı dil yeterliliği araştırmasında 50.sıradayız ve Dil3 sıralamasında İng katkısı %20. Bu bölüme İngilizce yapamayan insanlar geliyor. Çince öğrenememelerine şaşmamalı. Öğretmenler tercih listesine ekletirken hiç düşünmüyor ama. Gelip de yapamayanın değil yanlış yönlendirenin suçu. İlgisi olmayan öğrenemez.

   • 80 İngilizcede 70 net yaptım Çince seçeceğim,tanıdığım okuyan birkaç kişi de ygsde kötü yapıp İngilizce ile etkisi az olsa da çok net yaparak yerleşmiş kişiler,yökatlasda ise bu bölüme yerleşenlerin ortalama İngilizce neti 56.Dalga mı geçiyorsunuz?Çinceye ingilizce yapamayan insanlar geliyor demek hakarettir,yanlıştır.Eminim ki farklı bir şeyler başarmak isteyerek giden,gidecek herkes başarılı olacaktır.İlgisi olmadan giden amaçsızlar zaten başarısızlığa mahkumdur.İlgiye göre yönlendirmeyen öğretmenler konusunda haklı olabilirsiniz,gidip dönen de olabilir,ama buraya ”ben yapamadım bıraktım geçerliliği yok” diye KASTEN kötü yorum bırakmak ya rakip elemektir ya da sahiden bırakmış ve kendi yapamadığı için kimsenin yapamamasını isteyen bir losera aittir.İyi günler dilerim.

    • Farkında mısınız bilmiyorum ama Çin Dili İstanbul Üniversitesi’nden ibaret değil. Erciyes’e 80 sorudan ortalama 30 İngilizce ile giriyorlar. Elbette yüksek İngilizce netiyle girenler olacak tavan puanını onlar oluşturuyor. Tanıdığınız birkaç kişi ile bu kanıya varamazsınız önemli olan ortalama netler. Üstte yorumuna saldırdığınız kişi İngilizce sınavından çaktığı için dil1’den istediği yerleri tutturamayan fakat yüksek ygs netleriyle,öğretmen yönlendirmesiyle ilgisi ve yeteneği olmadığı halde bu bölümü yazan yani bölümün İngilizce ortalamasını düşüren şahısları hedef alıyor. Sizin üzerinize alınmanıza hiç gerek yoktu bence. İyi günler.

   • Ona bakilirsa turkce de zor bir dil ve bunu ben uydurmuyorum bilimsel olatak zor bil dil ama biz burda yasadiginiz ocin ogreniyoruz ama hemencicik degil ilk once duyarak tekrar ederek deneyerek ogreniyoruz.çince ye de emek verirsek basaririz yani zor olmasi bir sey degistiez burda insanlarin moralini bozmayin.herhalde çince okumak isteyen kisiler çince nin zor oldugunu bilirler

   • Ona bakilirsa turkce de zor bir dil ve bunu ben uydurmuyorum bilimsel olatak zor bil dil ama biz burda yasadiginiz ocin ogreniyoruz ama hemencicik degil ilk once duyarak tekrar ederek deneyerek ogreniyoruz.çince ye de emek verirsek basaririz yani zor olmasi bir sey degistiez burda insanlarin moralini bozmayin.herhalde çince okumak isteyen kisiler çince nin zor oldugunu bilirler

 6. Hedefim Çin dili ve edebiyatı okumak daha yeni 10.sınıfa geçtim ama yorumlara bakılırsa bazıları zorlanıp bırakmış ama çince öğrenmek istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz . Kafam karıştı?

 7. Yorumlar gerçekten çok komik yalan yanlış yorum yapmayın.gerçekten çok ayıp bu yaşta alışmayın.Tercih yapacak kişilere önerim yorumları ciddiye almayın.

 8. Yani çin ile ticareti olan bir ülkeyiz. Zor dili diye görüp kimse doğrudüzgün yanaşmıyor. Ama ben niye hep sektörde çinçe konuşan insan sayısının eksik olduğuna denk geliyorum? 0.o kendi fikirleriniz kesinlikle okumayın olabilir. Ama neye göre?? Şuan çinçe için üniversiteler ve milli eğitim atılımlar yapma projeleri içinde.. demekki eksik var bu işler için ülkede.. bende araştırmaya başlıyacağım ,bunun için güzelce araştırıp,işin içinde olanlara sorup danışın

 9. Puanı başka bölüme yetmediği için burayı yazmış ve pişman çok kişi tanıyorum gelmek isteyen varsa içinde büyük bir çince öğrenme aşkı olmadan gelmesin kendine yazık eder hayatının hatasını yapar

 10. Kayseri yaşanacak bir şehir değil,en azından benim için öyle.Gezecek yer vs. hayatta bulamazsınız.Çevreyi de hiç sevmedim..Çin diline gelirsem ASLA düzenli ve çok çalışmadan öğrenemezsiniz.Dünyanın en zor dili.soğudum bıraktım.Kimse de tavsiye etmiyor,biraz daha zorlayın ingiliz dili ve edb falan okuyun

 11. Çin Dili ve Edebiyatı Türkiye ve Kırgızistan’ın birlikte kurduğu devlet üniversitesi olan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde de yıllardır var. Sanırım unutuldu!!!!

 12. pişmanlık DEĞİL.Çok zevkli bir iş arkadaşlar.üniversitede okurken çok zorlanıyorsunuz,o finallere hazırlanırken tonlarca beddua ediyorsunuz ama sonra o kadar iyi ki :) mesela benim tercümanlık bürom var.Tabi ben üniversite bitiminde 5 yıl çin’de türkçe öğretmenliği yapmıştım çok keyifliydi.Tabi memleket özlemiyle Türkiye’ye döndüm[birde aileme çok düşkünüm].çoğu kişi çinçe zor diye kaçıyor.yani fazlaca iş imkanı kalıyor :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.