Cezmi Ersöz’ün Hakkında Kısa Bilgi

Aşağıda Cezmi Ersöz’ün hakkında kısa bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Cezmi Ersöz, 1959 yılında İstanbul’da doğmuştur. Kabataş Erkek Lisesi mezunu olarak hayatına devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi – Siyasal Bilimler Fakültesi’nde Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Cezmi Ersöz, ismini edebiyat dergilerinde yayınlanan yazıları ile duyurmuştur.

Döneminde yazdığı eleştirel yazılar dönemin en önemli edebiyat dergilerinde yayınlanmıştır. Denemelerinin bulunduğu eserler de yayınlanmıştır. Ben yazarken kendi yüzüme tükürüyorum diyen ve eleştiri oklarını kendine de yönelten bir yazar olarak bilinmektedir.

Türk Edebiyatı’nda önemli eserleri olan ve denemeleriyle farklı bakış açılarının fikirlerini dile getiren bir yazar olmayı başarmıştır. Günlük yazıları günlük gazetelerde de yayınlanmıştır. Cumhuriyet Gazetesi bunlardan biridir. Aydınlık Dergisi de yazılarının çıktığı en önemli dergilerden biri olarak bilinmektedir.

Kendini çok farklı bir şekilde konumlandırmasında yaşadığı ideolojik buhranlar ve fikir çalkantıları da etkili olmuştur. Kemalizme bağlanmış bir aileden geldiğini ifade ederek ülke değerlerine sahip çıkan eleştiri yazılarının temelindeki ideolojiden de haber vermektedir.

Edebiyatımızda önemli şahsiyetler arasında bulunmasının en önemli etkenleri fıkraları ve denemeleri olmuştur. Eleştiri yazıları sayesinde eleştiri türünde önemli bir yer edinerek eserler ortaya koymayı başarmıştır. Edebiyatın gelişmesinde önemli kalemlerden biri olarak görülmesi, yazılarının ne kadar etkili olduğunu da göstermektedir. Cezmi Ersöz, en önemli edebi kişiliklerden biri olarak tarihe geçmiştir.

Cezmi Ersöz’ün Hakkında Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.